استانبول کارت

استانبول کارت

استانبول کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

تا چند سال پیش در استانبول ژتون‌هایی رایج بود که مردم در وسایل حمل و نقل عمومی از آن‌ها استفاده می‌کردند، امّا به مرور، استانبول کارت (istanbul kart) از راه رسید که حجم خدمات بیشتری را شامل می شد وهم موجب کاهش هزینه ها شد.

استانبول کارت، کارتی شبیه به عابر بانک با 12 رقم است که متعلق به شهرداری استانبول است و یکی از به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای حمل‌ونقل در استانبول محسوب می‌شود.

استانبول کارت ، چیزی شبیه کارت اعتباری حمل و نقلی در شهرهای ایران است که با آن می‌توانید با هزینه ای کمتر از مترو و اتوبوس استفاده کنید. ولی چیزی که استانبول کارت را متمایز می‌کند، امکانات بیشتر و دامنه وسیع‌تر کاربرد آن است.

انواع استانبول کارت

استانبول کارت‌ها انواع گوناگونی دارند که هم مناسب شهروندان استانبول و هم گردشگرانی است که به صورت موقت به این شهر سفر می‌کنند. شما به عنوان گردشگرا باید کارت بی‌نام تهیه کنید و مقدار مورد نظرتان را در آن شارژ کنید.

 • کارت بی‌نام (Anonim kart): این کارت شامل همه افراد می‌شود و گردشگران به راحتی می‌توانند آن را تهیه کنند و نیاز به ثبت نام ندارد.

 • کارت آبی (Mavi kart):این کارت ماهانه شارژ می‌شود و مخصوص شهروندان و مقیمان ترکیه است.

 • کارت تخفیف (Indirimli kart):این کارت‌ به افرادی داده می شود که مجاز به استفاده از تعرفه تخفیف‌دار هستند. مثل دانشجویان دانشگاه‌های ترکیه. 

 • کارت رایگان (Ucretsiz kart):این کارت به افرادی داده می شود که حق استفاده از تعرفه رایگان را دارند و مخصوص افراد بالای 65 سال ترکیه است.

istanbul kart

خدمات استانـبول کارت

علاوه بر شهرداری ، بعضی ارگان‌ها و شرکت‌ها هم قراردادهایی با استانبول کارت تنظیم کرده‌اند که سهولت پرداخت را برای استفاده از خدمات فراهم کنند.

نکته این است که گاهی قرارداد این ارگان‌ها ممکن است با استانبول کارت به پایان برسد و برای مدتی آن خدمات را ارائه ندهند. مثل حمل‌ونقل فرودگاهی که مدتی با استانـبول کـارت انجام میشد و مدتی است که انجام نمی‌شود.

برای اینکه ببینید دقیقا چه خدماتی شامل می‌شود، می‌توانید سایت استانبول کارت را چک کنید که اطلاعات به‌روز را ببینید.

خدماتی که شامل استانبول کارت می‌شوند:

 • وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول(مترو، اتوبوس، متروبوس، تراموا و…)

 • دستشویی‌های پولی

 • کشتی‌های داخل شهر

 • تله‌کابین‌ها

 • حدود 30 فروشگاه

نحوه خرید استانبـول کارت

 این کارت مخصوص شهر استانبول است و شهرهای دیگر کارت‌های مخصوص خودشان را دارند.

و معمولاً زمانی که استانـبول کارت را می‌خرید، هیچ اعتباری در آن نیست پس باید آن‌را به هر میزان که لازم دارید می‌توانید کارت را با اپلیکیشن استانبول کارت یا دستگاه‌های موجود شارژ کنید.

در حال حاضر استانـبول کارت را می‌توانید از فروشگاه‌هایی مثل میگروس، A101، کارفور یا بعضی سوپری‌ها تهیه کنید.

طریقه شارژ استانبـول کـارت

نحوه شارژ استانـبول کارت با دستگاه‌ها به این صورت است که دستگاه باید آن را اسکن کند و سپس به میزانی که می‌خواهید آن را شارژ کنید. البته استفاده از اپلیکیشن چندان توصیه نمی‌شود، زیرا به زبان ترکی است و کمی کار با آن ممکن است برایتان سخت باشد.

استانبول کارت

بهتر است به هر میزان که لازم دارید، پول داخل استانبول کارت بریزید چرا که اگر مقدار زیادی در آن باقی بماند، نقد کردن آن کار چندان ساده‌ای نیست به همین دلیل توصیه می‌شود از همان ابتدا به میزانی که لازم است شارژ کنید.

در هر بار استفاده از استانبول کارتی که در دست دارید، حدود 7.5 لیر از اعتبار کارت شما کسر می‌شود. به خاطر داشته باشید که برای خط عوض کردن هم باید دوباره از کارتتان استفاده کنید.

مزایای استفاده از استانبـول کارت

کاهش هزینه

استفاده از استانبول کـارت برای افرادی که طولانی‌تر در استانبول هستند (به طور مثال تور استانبول 7شب و 8 روز) و قرار است از استانبول بازدید کنند به صرفه‌تر از آنهایی است که فقط یک شب یا دو شب در استانبول هستند.

استفاده‌های متنوع

از طرف دیگر، چون ما ایرانی‌ها Credit Card و کارت بانکی معتبر در استانبول نداریم، با استانبـول کـارت می‌توانیم کارتمان را شارژ کنیم و از آن به عنوان عابر بانک در خریدها استفاده کنیم و پول نقد اضافه همراه نبریم. البته فقط می‌توانیم از فروشگاه‌های مشخصی که با استانبول کارت قرارداد دارند خرید کنیم.

سرعت بالا

استانبول کارت تا حد قابل توجهی به حمل ونقل شما سرعت می‌بخشد.

نکات مهم درباره اسـتانبول کـارت

 • مقدار پولی که لازم دارید در استانـبول کـارت شارژ کنید و از واریز پول بسیار بیشتر بپرهیزید.

 • از کارتتان مراقبت کنید زیرا اگر گم شود یا در کنار وسایل مغناطیسی قرار بگیرد و آسیب ببیند، پولی هم که در آن شارژ کرده‌اید از بین خواهد رفت.

 • کودکان زیر 6 سال می‌توانند بدون هزینه همراه با پدر و مادرشان از گیت‌های وسایل حمل و نقل عمومی بگذرند.

 • متروبوس‌ها (که شبیه به BRTهای تهران هستند) هم بر اساس میزان مسافت هزینه را کم می‌کنند؛ بنابراین لازم است هنگام ورود و خروج کارتتان را اسکن کنید.
 • هزینه متروها در استانبول متفاوت است، بعضی خطوط که متعلق به شهرداری نیستند، ممکن است تفاوت قیمت داشته باشند. در این خطوط لازم است هم هنگام ورود و هم خروج کارتتان را اسکن کنید وگرنه ماکزیمم هزینه از شارژتان کم می‌شود.

 • اگر مبلغی داخل استانبول کارتتان باقی ماند و سفرتان به پایان رسید، نگران نباشید می‌توانید در سفر بعدی از کارتتان دوباره استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.