آرامگاه یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در 10 کیلومتری دزفول در روستای اسلام آباد واقع شده است.

وجود گورستانی با سنگ قبرهای باستانی در اطراف مقبره، گواهی بر قدمت این اثر است. نمای بیرونی بقعه در عین سادگی، با گنبد مخروطی و دندانه‌دار، یکی از زیباترین بقعه‌ها در خوزستان محسوب می‌شود. این بنا مدفن یعقوب لیث صفاری است؛ کسی که با اعلام زبان پارسی دری به‌عنوان زبان رسمی کشور، فارسی را از فراموشی نجات بخشید. 

معماری آرامگاه یعقـوب لیـث صفاری

گنبد مخروطی آرامگاه از بهترین نوع گنبدهای مخروطی در خوزستان به شمار می‌آید.

جلال و زیبایی نمای گنبد از دور کاملا بیانگر این حقیقت است که روزی این بقعه را برای شخصی بزرگ بنا کرده‌اند. بنای آرامگاه از یک ورودی برخوردار است و سطح داخلی آرامگاه را از سطح بیرونی آن جدا می‌کند. سازه اصلی بنا خشت خام است و نقوش برجسته و ملات گچ و خاک دارد.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

تاریخچه آرامگاه یعقوب لیـث صفاری

قدمت تاریخی آرامگاه یعـقوب لیـث صفاری به دوره‌ سلجوقی تا قاجار می‌رسد و با توجه به مرمت‌های مختلف قدیمی‌ترین قسمت آن مربوط به دوره‌ی سلجوقی است.

بنا به گفته‌ مردم محلی، حدود چندین دهه پیش روی دیوار گنبد کتیبه‌ای با خط عربی قدیم وجود داشت و روی آن اسم یعقوب لیث، سردار بزرگ به‌وضوح نوشته شده بود. بعدها این کتیبه توسط عده‌ای با اسپری مشکی پوشیده شد. 

چرا بازدید از آرامگاه یعقوب لیـث صفاری پیشنهاد می شود؟
  • ارزش تاریخی و معماری بی نظیر این بنای زیبا سبب جذب توریست ها و گردشگران بسیاری شده است

  • این بنای تاریخی با شکوه به علت اهمیت فراوان در فهرست آثار ملی ایران با شماره 2550 به ثبت رسیده است و یکی از آثار تاریخی خوزستان به شمار می رود.

بهترین زمان سفر به دزفول و آرامگاه

تابستان های دزفول بسیار گرم است بنابراین فصل های پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به دزفول است. همچنین در تعطیلات نوروز این شهر بسیار سر سبز بوده و هوای دلپذیر و مطبوعی دارد که سفر را برای شما دل انگیز می کند.

جاذبه های گردشگری نزدیک آرامگاه

شهر باستانی جندی شاپور: 700 متر
بقعه شاه رکن الدین: 16.3کیلومتر
بازار قدیم دزفول: 16.5کیلومتر
پل قدیم دزفول: 18 کیلومتر
پارک جنگلی لادن: 19.4 کیلومتر

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: