سرای افضل

بازارچه صنایع دستی سرای افضل

بازارچه صنایع دستی سرای افضل در محله دو خواهران شوشتر و در خیابان امام خمینی،خیابان سنگفرش واقع شده است.

از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند جایگاه سوخت شرکت نفت و مرکز منتخب نمونه گیری کرونا و سازه های آبی شوشتر و هتل طبیب و فست فود ترنج قرار گرفته است.

این‌‎​‎‎​ بنا توسط خاندان افضل در کنار محله قدیمی دُلدُل ساخته شده‌است. خاندان افضل که از خانواده‌های معروف و قدیمی شوشتر هستند اغلب به شغل تجارت مشغول بوده‌اند.

بنا در چهار طبقه ساخته شده‌است که شامل طبقات هم کف، اول، شبستان (زیرزمین) و شوادان می‌باشد.در سکوی دور حیاط تزئینات آجری به صورت فخرومدین‌‎‌​‌​ کار شده‌است. در دیگر بخش‌های بنا سایر نقوش آجری و طرح‌های خوون چینی خفته و راسته و حصیری، اجرا شده‌است. در کف سازی حیاط قاب آجری به کار رفته و همچنین نیم ستونهایی که در آن مصالح آن از سنگ و ملات سیمان و گچ به کار رفته است.

سرای افضل

سرای افضل

معماران این بنا از معماران‌‎​‎‏‏ برجسته شوشتر به نام مرحوم فردی نژاد و مرحوم معماریان بوده‌اند. 

این بنا 54 اتاق دارد که هر کدام به عنوان غرفه ای برای فروش صنایع دستی در اختیار صنعتگران و هنرمندان این استان قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر این کاروانسرا محل دائمی نمایشگاه صنایع دستی است و در غرفه‌های مختلف آن کارگاههای صنایع دستی برپا می‌شود. بازارچه سرای افـضل بزرگترین مرکز تولید صنایع دستی استان خوزستان به شمار می‌رود و صنعتگرانی در رشته‌های مختلف هنری در آن فعالیت دارند.

بازارچه سرای افـضل این روزها تبدیل به بزرگ ترین بازارچه صنایع‌‎‌​‌​ دستی خوزستان شده است. رفتن به اینجا شبیهه  به یک تیر و دو نشان است ‌‎​‎‏‏ هم صنایع دستی میبینید و هم بنای زیبای این کاروانسرا را .