غارهای باتو کیو

غارهای باتو کیو

غارهای باتو کیو در 11 کیلومتری شمال شهر کوالالامپور واقع شده اند و در میان مردم محلی به عنوان نیایشگاه غاری استفاده کاربری دارند.

چیزی که باعث جذب گردشگران به غارهای باتو می شود زیبایی های طبیعی غارها، مجسمه های زیبا و تاریخی در دل غاراصلی و پیرامون آن هستند. گردشگران برای بازدید از این مجسمه ها به داغل غارها می روند. بنابر گفته ها، غارهای باتو به 400 میلیون سال مربوط هستند و جزو مکان های مقدس هندوها محسوب می شوند.

تاریخچه غارهای باتو کیو

غارهای باتو کیو در کوالالامپور نشانگر این هستند که انگار مردم خدایان خود را ساخته اند. ساخت این غارها کاملا به دست بشر بوده و قدمتشان به بیش از 400 میلیون سال می رسد.

حفره ها، شکاف ها و پرتگاه های این مجموعه نیز همه در دوران پیش از تاریخ شکل گرفته اند. طبق کاوش های باستان شناسی که در این منطقه صورت گرفته اند، در گذشته در این غار انسان های اولیه به نام “هومو ساپین ها” (Homo- Sapien) سکونت می کردند. بعد از مدت ها قوم “تموآن” (Temuan) این غارها را به عنوان محل زندگی برگزیدند. بنابراین، غارهای باتو کیو نه تنها یک منطقه فرهنگی و مذهبی هستند، بلکه مکان تاریخی مهم نیز به حساب می آیند.

در دهه 1860 زمانی که مالایا تحت فرمان استعمارگران بود و روزبه روز شکوفا می شد و توسعه می یافت، آن دسته از مهاجران چینی که برای کار به این سرزمین هجرت کرده بودند، نوعی کود را به استخراج کردند که به وفور در غارها وجود داشت.

غارهای باتو کیو

آن ها با استفاده از این کودها مزارع خود را حاصلخیز می کردند. این غارها در دهه 1870 توجه و نظر مقامات استعمارگر بریتانیایی و همچنین “ویلیام هورنادی” (William Hornaday) را که یک طبیعت گرای آمریکایی و اولین مدیر باغ وحش برانکس نیویورک بود، به خود جلب کردند. وجود غارهای باتو در آرشیوهای جهانی ثبت گردیده است.
در سال 1891 ، محوطه غارهای باتو به شدت مورد استقبال و توجه گردشگران قرار گرفتند. در بین این گردشگران یک تاجر هندی حضور داشت که مؤسس معبد “ک. تامبوسامی فیلایی” (K. Thamboosamy Pillai) بود. این تاجر هندی از تماشای غارهای باتو بسیار هیجان زده شده و به وجد آمده بود و معتقد بود این غارها به سرنیزه های آسمانی شباهت دارند. وی با استناد بر این اعتقاد و باور خود، تصمیم گرفت از این تخته سنگ عظیم برای عبادت “لرد موروگان” (Lord Murugan)، خدای جنگ هندو که نیزه آسمانی را حمل می کند، یک عبادتگاه بسازد.

غار کتِدرال و غار تاریک

بزرگ ترین و معروف ترین غار مجموعه غارهای باتو، “غار کتدرال” (Cathedral Cave) است در زیر طاق 100 متری اش زیارتگاه های هندو زیادی را جای داده است.

دو غار معبد دیگر در پای تپه باتو وجود دارند که به عنوان گالری هنر و موزه مورد بازدید و استفاده قرار می گیرند. مجسمه ها و نقاشی های مذهبی هندو زیادی در این دو مکان به نمایش گذاشته شده اند. مجموعه غارهای باتو برای تمامی بازدید کنندگان آئین هندو و مردمانی از دیگر مذاهب به یک اندازه جذاب است.
“غار تاریک” (Dark Cave)، مکانی است که می توانید با مراجعه به آن از هزارتوهای طبیعی غارهای باتو بازدید کنید. در این مکان تورهای مبتدی غارشناسی برگزار می شوند که می توانید در آن ها شرکت کرده و در پشت کوه ها به صخره نوردی مشغول شوید. بیش از 160 مسیر در این محوطه برای سنگنوردان وجود دارند که تمامی آن ها به راحتی قابل دسترس هستند.

جاذبه های نزدیک به غارهای باتو کیو

برج های دوقلوی پتروناس: 13.2 کیلومتر
آکواریوم کوالالامپور 13.2 : کیلومتر
محله چینی ها: 13.2 کیلومتر
بازار مرکزی: 13.2 کیلومتر
بوکیت بینتانگ:  13.5 کیلومتر
برج کوالالامپور:  13.7 کیلومتر

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: