موزه لوور

موزه لوور

موزه لوور بزرگ‌ترین و معروف‌ترین موزه جهان و از جاهای دیدنی پاریس است. این موزه هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و تا قبل از شیوع کرونا سالانه میزبان هفت تا 10 میلیون بازدیدکننده بود.

در موزه لوور، آثار هنری ارزشمندی از دوره‌های تاریخی مختلف همچون مجسمه‌های مصر باستان، پرتره‌های باروک و نقاشی‌های مدرن نگهداری می‌شوند. این موزه با قرار گرفتن در کرانه رود سن یکی از زیباترین مناظر پاریس را دارد. 

کاخ بزرگ لوور که امروزه با عنوان موزه لوور شناخته می‌شود، در حد فاصل رودخانه سن و خیابان ریوولی، یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های پاریس واقع شده است.

باغ مشهور «تویلری» و میدان کنکورد در مقابل این موزه قرار دارند و‌ آن را به یکی از معروف‌ترین خیابان‌های فرانسه یعنی شانزلیزه متصل می‌کند.

تاریخچه موزه لوور

موزه لوور پاریس در اواخر قرن 12 تا اوایل قرن 13 میلادی با دستور فیلیپ دوم در کاخ لوور ساخته شد. بهتر است بدانید که امروزه نیز برخی از بقایای ساختمان کاخ و قلعه در زیرزمین موزه قابل دیدن است.

موزه لوور در طول تاریخ تغییر کاربری بسیاری داده است که از 1692 میلادی، ساختمان موزه توسط فرهنگستان کتیبه‌شناسی و زبان‌ های باستانی فرانسه و فرهنگستان سلطنتی نقاشی و مجسمه تحت تملک قرار گرفت.

در دوران انقلاب فرانسه، مجلس مؤسسان تصمیم گرفت که لوور را به عنوان محلی برای نمایش شاهکار های کشور فرانسه در شهر پاریس مورد استفاده قرار دهد.

این موزه از سال 1793 میلادی به عنوان موزه عمومی فعالیت خود را آغاز کرده ‌است.

موزه لوور

معرفی ساختمان موزه لوور

ساختمان موزه لوور به طور کلی دارای 3 بال و 5 طبقه است.

این موزه دارای چهار ورودی به ترتیب: ورودی هرم شیشه‌ای، ورودی گالری کاروسال، ورودی دالان ریشلیو، ورودی درگاه شیر ها است که در این میان اکثر بازدید کنندگان هرم شیشه ای را برای ورود انتخاب می نمایند.

ساختمان موزه از سه بخش اصلی راسته ریشِلیو، راسته دِنو و راسته سولی که بهم پیوسته هستند تشکیل شده است. شما بوسیله پله برقی می توانید به هرکدام از ورودی های دلخواه بروید. لازم به ذکر است که در ورودی هر کدام از این سه راسته اصلی باید بلیت خود را نشان دهید.

راسته دنون

این قسمت از موزه به نام آقای دومینیک ویوانت دنون اولین مدیر موزه لوور نامگذاری شده است. شما می توانید مهمترین آثار موزه لوور همچون تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی یا مجسمه نایکی، الهه بالدار پیروزی، را در این قسمت مشاهده نمایید.

راسته سولی

بدنیست بدانید که این قسمت از موزه که دیوارهای قدیمی لوور، بخش مصر باستان و همچنین مجسمه ونوس میلو در آنجا قرار دارند؛ به نام ماکسیمیلیان سولی، وزیر اصلی هِنری چهارم، شاه فرانسه، نامگذاری شده است.

راسته ریشلیو

راسته ریشلیو که از نقاشی و مجمسه های فرانسوی، آپارتمان ناپلئون سوم و قسمت خاور نزدیک باستان (شامل تالارهای ایران) تشکیل شده است به نام کاردینال ریشلیو، وزیر اصلی لوئی سیزدهم، شاه فرانسه است.

مشهورترین آثار و دیدنیهای موزه لوور

این موزه بزرگ‌ترین موزه هنری جهان و یکی از پربازدیدترین موزه‌ها است. این موزه مجموعه‌ای بیش از 35000 اثر هنری را در 60000 متر مربع جای داده که شامل آثاری از تمدن‌های باستانی قرن قبل از 6 میلاد تا اواسط قرن 19 میلادی می‌شود. 

بخش هنرهای تزیینی، گنجینه پاشاهان فرانسه، از جمله برنز، مینیاتور، سفال، جواهرات و مبلمان را به نمایش می‌گذارد؛ در حالی که بخش آثار یونانی، رومی و تمدن اتروسک بیشتر شامل معماری، مجسمه، موزاییک، جواهرات و سفال می‌شود. بخش آثار باستانی مصر در سال 1826 میلادی بعد از لشکرکشی ناپلئون به مصر تاسیس شد.

در موزه لوور مجموعه ای از آثار هنری خیره کننده مربوط به دوران مختلفی از تاریخ شامل: مونالیزا (لئوناردو داوینچی، بانوی صخره‌ها (لئوناردو داوینچی)، لوح حمورابی، گاو بالدار آشوری، لوح پیروزی نارام سین، نقش برجسته‌های آشوری، ظروف گلی آشوری، بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید، بز بالدار طلایی(هخامنشی)، کاتب نشسته(سقاره-مصر)، ونوس میلو به چشم می خورد. به همین دلیل موزه لوور بخش جدایی ناپذیری از برنامه سفر به پاریس به شمار می‌رود.

موزه لوور
 
نکات بازدید از موزه لوور پاریس
  • برای معطل نماندن در صف های خرید بلیط موزه، می توانید بلیط خود را از کتاب فروشی هایی به نام    FNAC تهیه کنید. لازم به ذکر است که این بلیط ها کمی گران تر از بلیط های اصلی موزه می باشد، همچنین افرادی که این بلیط ها را تهیه کرده اند، می توانند از بخش ریشولیو بازدید کنند.

  • گردشگران می توانند از نرم افزار این  موزه  برای آشنایی با مسیر های بازدید از موزه استفاده کنند، قیمت این نرم افزار 1.99 دلار است.

  • دولت فرانسه نیز قصد دارد در آینده آثار دیگری به موزه لوور اضاقه کند، همچنین لازم است بدانید که این موزه با موزه ای دیگر در شهر آمستردام به نام موزه Rijksmuseum همکاری کرده و دو اثر هنری از این موزه را به موزه لوور آورده و به نمایش گذاشته است، این دو اثر متعلق به نقاش هلندی می باشند.

 

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر دسته: