شهر مسکو

Moscow

درباره شهر

شهر مسکو پایتخت روسیه و بزرگ ترین شهر در قاره اروپا است. مسکو نقش مهم و اساسی در توسعه این کشور و جهان داشته است. بناها و معماری های زمان امپراتوری روسیه هنوز در شهر باقی مانده اند که بازسازی های بسیاری روی آن ها صورت گرفته است و به شهر مدرن اروپایی به سبک روسی تبدیل شده است. اگر سنت پترزبورگ پنجره اروپا است ، مسکو قلب روسیه است. این شهر خوش آب و هوا، پر جنب و جوش، و گاهی اوقات پوشیده از برف است.

تاریخچه شهر مسکو

اسم مسکو از رودی به نام موسکوا گرفته شده است. در ابتدا قبل از زمانی که مسکو به این نام مشهور شود آن را با نام “گراد ماسکوف” می شناختند. گراد ماسکوف به معنای شهری در جوار رود است. در تاریخ در ابتدا در سال 1147 نام این شهر دیده شده است. در سال 1147 شاهزاده روسی ناوگورود سورسکی به وسیله یوری دولگوروکی با جمله ی ” ای برادر، نزد من آی، به مسکو” فراخوانده شد.

پس از آن زمان در سال 1156 یعنی 9 سال بعد دستور ساخت یک دیوار چوبی یعنی کرملین به وسیله یوری دولگوروکی صادر شد. دیوار چوبی کرملین باعث شد مسکو شهر منحصر به فرد و تازه بنیادی شود اما در سال 1237 تا 1238 این دیوار به وسیله مغولان سوزانده شد و از بین رفت و تمامی مردم شهر مسکو کشته شدند.

پس از ویرانی شهر مسکو، در سال 1327 مجدد بازسازی شد و به پایتخت امیر نشین مستقل ولادیمیر سوزدال تبدیل شد. این شهر به علت موقعیت جغرافیایی خوبی که دارا بود (موقعیت مناسبی بر سرچشمه رودخانه ولگا) با گذر زمان توسعه پیدا کرد و به یک شهر امیرنشین باثبات و مرفه ،به نام دوک‌ نشین بزرگ مسکو تبدیل شد. این شهر در طی سال ها توانست تعداد زیادی از پناهندگان را از سراسر روسیه به خود جذب کند.

رزرو تور روسیه لحظه آخری و ارزان با امکانات ویژه

موقعیت و جمعیت شهر مسکو

مسـکو پایتخت و پر جمعیت ترین شهر روسیه می باشد . این شهر همچنین به عنوان بزرگ ترین کلان شهر در اروپا محسوب می گردد و در رده بندی، جزو بزرگ ترین مناطق شهرنشین دنیا قرار دارد. مسکو در غرب روسیه و بر روی محل اتصال سه فلات زمین شناسی و در حاشیه رودخانه موسکوا که با طول بیش از 500 کیلومتر از میان جلگه اروپای شرقی در روسیه مرکزی عبور می کند واقع شده است.

مسـکو قرن ها بزرگ ترین شهر روسیه و یا جماهیر شوروی است و اگر چه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر به کاهش جمعیت در مناطق سیبری و برخی شهرهای روسیه شد اما رشد و برتری مسکو بر سنت پترزبورگ و الباقی مناطق این کشور بیشتر مسلم شد. مسـکو از لحاظ نژادی شهری بسیار یکدست است و طبق سرشماری سال 2002 تاکنون حدود 87درصد جمعیت آن از نژاد روس می باشند.

آب و هوای شهر مسکو

مسـکو شهریست با آب و هوای مرطوب قاره ای. در تابستان ها دارای هوایی معتدل و شرجی بود که تاکنون بیشترین دمای گزارش شده در این شهر برابر با 36 درجه سانتی گراد می باشد. فصل تابستان فصلی است که بیشترین گردشگران را به خود جذب کرده و از سراسر دنیا جهت مشاهده جاذبه های دیدنی به این شهر سفر می کنند.

مسـکو زمستان هایی بسیار سرد و طولانی و حتی می توان گفت طاقت فرسایی دارد. کمترین دمایی که تاکنون در این شهر اعلام شده، در ماه ژانویه بوده است. این دما برابر با عدد منفی 42 درجه سانتی گراد بوده است.

سفر 366 مجری تخصصی تور روسیه و بازدید از شهر زیبای مسکو

جاذبه های دیدنی مسکو روسیه

این شهر بیش از ششصد موزه، صدوسی سالن تئاتر، بیست سالن کنسرت بزرگ، هشتاد نمایشگاه و گالری نقاشی، صدوبیست سالن سینما و دویست مرکز تفریحی دارد. سه سیرک دائماً در این شهر در حال اجرای نمایش می باشند. مسـکو از نظر امکانات ورزشی شهری غنی محسوب می گردد.

اطلاعاتی جالب در مورد مسکو

  • کوتاه ترین روز مسـکو (22 دسامبر)، تنها 6 ساعت و 57 دقیقه است.
  • در این روز خورشید در ساعت 9 طلوع و در ساعت 15 و 57 دقیقه غروب می کند.
  • بلندترین روز مسـکو (21 ژوئن)، 17 ساعت و 31 دقیقه است.
  • در این روز خورشید در ساعت 4 و 34 دقیقه طلوع و در ساعت 22 و 20 دقیقه غروب می کند.
  • اهالی مسـکو از نظر سواد و تحصیلات در سطح بسیار بالایی قرار دارند.
  • از هر سه نفر، یک نفر تحصیلات عالی دارد و اکثر ساکنین این شهر دبیرستان را به پایان رسانده اند.
  • طبق آمار خانم ها در این شهر بیش از آقایان تحصیلات عالی دارند.
  • این شهر تقریباً دارای دوهزار دبیرستان می باشد و چهار هزار کتابخانه ی عمومی این شهر بیش از چهارصد میلیون کتاب را در خود جای داده است.

مشخصات شهر

کشور: روسیه

موقعیت