ترکیه
ترکیه

جمهوری ترکیه ، نام رسمی کشور ترکیه می باشد. ترکیه یک کشور اوراسیایی می باشد ، یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه قرار دارد و قسمت کوچکی از آن به نام تراکیه در منطقه بالکان قرار دارد.

پایتخت ترکیه

اولین پایتخت ترکیه آنکارا می باشد و سپس دومین شهر بزرگ ترکیه استانبول ،  پایتخت دوم این کشور شناخته شد.

مذهب ترکیه

پیش از قرن 11 میلادی ، مسیحیت در کشور ترکیه رواج داشت. در نخستین قانون اساسی ترکیه ، دین اسلام به عنوان مذهب رسمی ترکیه شناخته شد. بعدها در اصلاحات قانونی این کشور، قانون اساسی مبنی بر مذهب به عنوان دین اسلام ، حذف و حکومت غیرمذهبی لائیک معرفی شد.در حال حاضر در کشور ترکیه 8/99 درصد مردم مسلمان  بوده (80 % سنی ، 8/19 % شیعه ) و 2 % مسیحی و یهودی هستند.

زبان کشور

زبان اکثر مردم این کشور ، ترکی می باشد و از قدیمی ترین زبان ها به شمار می آید .مردم در کنار زبان اصلی این کشور ، با زبان های ترکی آذربایجانی و کردی و … نیز گویش دارند.

فرهنگ و آداب و رسوم

به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه و همجواری آن با کشورهای اروپایی ، تاثیر به سزایی در فرهنگ و و آداب و رسوم ترکیه داشته است.ترک ها مردمان خونگرم و خانواده دوست و مهمان نواز می باشند . در ترکیه اکثر محله ها دارای قهوه خانه می باشد و مردم برای گذراندن اوقات فراغت به کافه ها و وقهوه خانه ها میروند.

رسوم مردم مسلمان ترکیه در ماه رمضان

مسلمانان ترکیه معتقدند که هرچند از نظر مالی در شرایط بدی قرار داشته باشند ، خود را ملزم به روزه گرفتن می دانند زیرا این ماه را ماه  برکت آمدن به سفره هایشان می دانند.

مردم ترکیه قبل از ماه رمضان با تزئین خیابان ها و مساجد و آذین بندی آنها ، آمدن ماه رمضان را به یکدیگر تبریک میگویند.

تعطیلات رسمی در ترکیه

1 ژانویه که آغاز سال نو می باشد ، 23 آوریل : سالروز حاکمیت ملی و روز کودکان ، 1 می : جشن عمومی روز می (تنها در شهر استانبول برگزار می شود.) ، 19 می : جشن یادبود آتاتورک و روز جوان و ورزش ، 30 آگوست : روز پیروزی ، 11-9 سپتامبر : عید فطر ، 28 و 29 اکتبر : روز جمهوری ، 16 و 19 نوامبر : عید قربان .

همچنین روزهای یکشنبه و سه شنبه ، تعطیلات اداری این کشور محسوب می شود.

اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه ، ترکیبی از اقتصاد بومی و نوین می باشدو در سال 2005 با تولیدات فراوان کشاورزی مرتبه 7 جهان را به خود اختصاص داد.

بخش خصوصی اقتصاد ترکیه نیز رو به رشد می باشد و نقش بسیار مهمی در بانکداری و حمل و نقل و ارتباطات دارد.

حمل و نقل در ترکیه

حمل و نقل ریلی : ترکیه دارای 10892 کیلومتر خط آهن می باشد .شهرهای مهم این کشور با قطار به یکدیگر وصل هستند. در کل سهم عمده ای از حمل و نقل ترکیه را راه آهن به عهده دارد.حمل و نقل دریایی : ترکیه دارای 7200  کیلومتر مرز آبی با دریای مدیترانه و دریای سیاه می باشد.ناوگان کشتیرانی ترکیه از 545 کشتی هزار تنی و بزرگتر تشکیل شده است.

حمل و نقل هوایی : ترکیه دارای 117 فرودگاه می باشد که 14 فرودگاه آن بین المللی می باشد . از مهمترین فرودگاههای آن میتوان ” فرودگاه بین المللی استانبول ” و ” فرودگاه اسن بوغای آنکارا ” را نام برد.

واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه ” لیر ” می باشد.

آب و هوای ترکیه

در ترکیه فصل تابستان معمولا” هوا گرم و آفتابی می باشد اما زمستان های آن مرطوب و سرد است.

غذا در ترکیه

غذاهای ترکیه ای از نظر شهرت جهانی ، بعد از غذای فرانسوی و چینی در رتبه سوم جهان قرار دارد که اکثر غذاهایشان نیز با ذائقه های ایرانیان سازگار می باشد، همچنین به دلیل ذبح اسلامی ، مسلمانان به راحتی از غذاهای لذیذ ترکیه ای لذت می برند.

آشپزهای ترک از سبزیجات بسیاری در غذاهای خود استفاده می کنند.

صبحانه در میان مردم این شهر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

از غذاهای معروف ترکیه میتوان به کباب های آن اشاره کرد که معمولا با گوشت بره تهیه میشود. آدانا کباب ، اسکندر کباب ، دونر کباب ، سوپ یا شوربا از محبوب ترین غذاهای ترکیه می باشد.

شهر استانبول

شهر استانبول به عنوان دومین پایتخت ترکیه شناخته شده است و دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سردو وبارانی و برفی می باشد.

مراکز خرید در استانبول

آرماگان  ، آکمرکز ، اولیوم ، مترو سیتی ، بیمن ، مرکز خرید جواهر ، بازار مصری استانبول و ….

جاذبه های تفریحی و گردشگری استانبول

کاخ دلما باغچه ، مسجد سلطان احمد ، مسجد ایا صوفیه ، کاخ ابراهیم پاشا ، برج گالاتا ، مسجد سلیمانیه ، قصر ییلدیز ، کاخ توپکاپی ، آکواریوم زیبای تورکوآز و …

شهر ساحلی آنتالیا

آنتالیا شهری ساحلی و هیجان انگیز به همراه بازی های آبی و کافه ها و رستوران های سنگی می باشد. آنتالیا شهری با جمعیت جوان می باشد . بهترین زمان سفر، اوایل فروردین تا اواخر آبان می باشد که گردشگران می توانند در دریاها و استخرهای آن شنا کنند. 2 ساحل ماسه ای معروف آن ” لارا ” و ” مجموعه کتی آلتی ” می باشد.آب و هوای آنتالیا مدیترانه ای بوده و در تابستان گرم و خشک ، زمستان معتدل و بارانی دارد.

مرکز خرید آنتالیا

تراسیتی ، مجتمع تجاری شی مال ، فروشگاه زنجیره ای بین المللی ام ام ام مایگروس ، مرکز خرید دیپو و …

جاذبه های تفریحی و گردشگری آنتالیا

تور کشتی ، منطقه گردشگری سیده ، ساحل لارا ، آبشارهای ماناوگات ، پارک ملی کارا تپه ، حمام رومی ها ، سواحل مدیترانه ، مسجد مراد پاشا ، آبشار دودن و …

شهر ازمیر

ازمیر سومین شهر مهم ترکیـه محسوب می شود. تابستان هایش گرم و خشک و زمستان ها باد و باران دارد. ازمیر پرشتاب ترین شهر از نظر رشد و توسعه در ترکیـه می باشد. ازمیر دومین بندر بعد از استانبول در ترکیـه است.

مراکز خرید ازمیر

مرکز خرید آلسانژاک ، مرکز خرید کوناک ، مرکز خرید بالکووا ، مرکز خرید کارفور و …

جاذبه های ازمیر

پارک های ازمیر ، پیست اسکی بزداگ ، معبد آرتمیس ، شهر افسس و …

شهر آنکارا

آنکارا اولین پایتخت کشور ترکـیه است و اصلی ترین خیابان این شهر آتاتورک میباشد. آنکارا آب و هوای قاره ای دارد ، زمستان هایش به دلیل ارتفاع از سطح دریا ، برفی و سرد و تابستان هایش گرم و خشک است.

مراکز خرید آنکارا

مرکز خرید پانورا ، مرکز خرید سپا ، کنت پارک ، کاروم و …

جاذبه های تفریحی و گردشگری آنکارا

بنای آنت کابیر ، منطقه اینجک ، کوه اِلما داغ ، مسجد کوکا تپه ، ارگ آنکارا ، سد کوباک ، پارک جنگلی آتاتورک ، چشمه های گرم آب معدنی و …

شهر کوش آداسی

کوش آداسی فرودگاه ندارد و رفتن به آنجا از طریق ازمیر به صورت زمینی امکان پذیر می باشد که در فاصله 80 کیلومتری از فرودگاه ازمیر قرار دارد.

کوش آداسی به سواحل شنی و صخره ای که دارد معروف می باشد و به دلیل بنادر و کشتی هایی که دارد پورتی برای کشتی های کروز می باشد.کوش آداسی با دیدنی های تاریخی ، سواحل زیبا و جنگل های کنار دریا ، شهری ییلاقی و تفریحی محسوب می گردد. کوش آداسی از شهرهای توریستی ترکیـه می باشد و درآمد آن از طریق صنعت توریسم است.

آب و هوای آن مدیترانه ای ، تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتا سرد دارد.

مراکز خرید کوش آداسی

مرکز خرید کاله ایچی ، مرکز خرید سوکه

جاذبه های تفریحی و گردشگری کوش آداسی

بنادر قایق های تفریحی کوش آداسی ، جزیره کبوتر ، کاروانسرای محمد پاشا ، پارک ملی بیوک مندرس ، گوورجین آداسی ، غار کاراجا و…

شهر مارماریس

شهر مارماریس به دلیل آفتاب طلایی و دریای فیروزه ای ، ملقب به جواهر ترکیـه می باشد.آب و هوای این شهر در تمام فصل های سال گرم است و اغلب گردشگران فصل زمستان را برای سفر به این شهر انتخاب میکنند. فرودگاه دالاهان در 100 کیلومتری این شهر قرار دارد.

مراکز خرید مارماریس

مرکز خرید آرموتالان ، مرکز خرید آیس ملر

جاذبه های تفریحی و گردشگری مارماریس

بوزبورون ، پارک آبی آتلانتیس ، آرامگاه ساریانا ، قلعه و موزه مارماریس ، قایق سواری در رودخانه وحشی و …

شهر بدروم

بدروم به دلیل آب و هوای معتدل ، از بهترین شهرها در ترکیه برای لذت بردن از دریای مدیترانه و اژه می باشد.فرودگاه میلاس – بدروم در 30 کیلومتری مرکز شهر واقع شده است.

نقشه گوگل

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

فیلتر درجه هتل:

فیلتر وضعیت تور:

فیلتر پیشنهادهای ویژه:

فیلتر شهرها:

فیلتر دسته:

ندارد