باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در گذشته به نام باغ گیاه شناسی تفلیس شناخته می شده و در ناحیه سولولانکی (Sololaki) در دامنه کوه (Tsavkisis-Tskali) شهر تفلیس قرار گرفته است.از باغ گیاه شناسی (بوتانیکال گاردن) با نام سابق باغ گیاه شناسی تفلیس به عنوان یک نهاد تحقیقاتی، فرهنگی، آموزشی و حفاظت از طبیعت نام برد. […]

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در گذشته به نام باغ گیاه شناسی تفلیس شناخته می شده و در ناحیه سولولانکی (Sololaki) در دامنه کوه (Tsavkisis-Tskali) شهر تفلیس قرار گرفته است.از باغ گیاه شناسی (بوتانیکال گاردن) با نام سابق باغ گیاه شناسی تفلیس به عنوان یک نهاد تحقیقاتی، فرهنگی، آموزشی و حفاظت از طبیعت نام برد. این پارک دارای تاریخی بسیار طولانیست. باغ گیاه شناسی ملی گرجستان با طبیعت سرسبز و مسحور کننده خود انتخاب بسیار خوبی برای تفریح و طبیعت گردی است. این مجموعه طبیعی گونه های مختلفی از گیاهان را در خود جای داده است. این باغ وسعتی بالغ بر 161 هکتار دارد و میزبان 4500 نوع از گیاهان و درختان گوناگون است.

برای بازدید از این باغ و گیاهان نایاب آن، خرید تور گرجستان بهترین گزینه است.

معرفی باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در قرن هفدهم و برای خانواده سلطنتی ایجاد شد، در آنجا گل ها و بوته های زینتی و گیاهان دارویی پرورش داده می شد. در قرن هجدهم و طی جنگ کرتسانیسی، صدماتی به این باغ وارد شد. اما در قرن نوزده بار دیگر شکوه خود را بازیافت و دستخوش تغییراتی شد. سپس به یک موزه طبیعی تبدیل شد و جهت آشنایی با گیاهان مختلف و البته لذت بردن از طبیعت مورد استفاده علاقه مندان قرار گرفت.

گیاهان این مجموعه با دقت فراوان نگهداری می شوند. برخی از گیاهان بومی همین منطقه هستند و بخشی نیز از اقصی نقاط دنیا به اینجا آورده شده اند. اقلیم باغ مرطوب است و سالانه در حدود 500 میلی متر بارش دارد. از اواخر قرن نوزدهم حاشیه های غربی گسترش بیشتری داده شد. بعدها نیز پیشروی های دیگری داشت که باعث شد تعدادی از گورستان ها از جمله گورستان اخوان در دل این مجموعه گنجانده شوند.

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

امکانات باغ گیاه شناسی ملی

در قسمت های مختلف نیمکت و آلاچیق هایی برای نشستن، استراحت کردن وجود دارد، بخش هایی از باغ برای دوچرخه سواری مناسب است. در میانه های باغ یک کافی شاپ زیبا قرار دارد که علاوه بر داشتن منویی متنوع، چشم اندازی فوق العاده از این مجموعه طبیعی پیش چشمان شما می گذارد، همین ویژگی ها صرف غذا و نوشیدنی را بسیار لذت بخش می کند. در مجموعه های مشابه مانند باغ گیاه شناسی بالی، امکانات متنوع تری وجود دارد.

آبشار باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

یکی از جذابیت های این باغ که هر گردشگری قصد دارد خود را به آن برساند و تصاویری ثبت کند آبشار و پل هستند،این آبشار با پلی بر فراز آن در میانه های باغ قرار دارند و پس از پیاده روی و طبیعت گردی تماشای این قسمت بدون شک خستگی را از تنتان به در خواهد کرد.

آبشار از فاصله ای بلند جاری است و صدای دلنشین آب در حوالی آن به گوش می رسد. یک آبنما هم در این باغ وجود دارد که با مجسمه ای بزرگ از درختچه ای حرص شده در شمایل یک زن تزیین شده است و به سبب شکوه و زیبایی هر بیننده ای را حیرت زده می کند. اگر دوست دارید ازباغ گیاه شناسی ملی گرجستان دیدن کنید با تور تفلیس همراه شوید و با خوانواده خود از این باغ لذت ببرید.

قسمت های دیگر باغ گیاه شناسی ملی

علاوه بر گونه های گیاهی متنوع پراکنده در قسمت های مختلف باغ، بخشی از آن ها در داخل گلخانه ها قراردارند و در آنجا پرورش و نگهداری می شوند. می توانید در حین به این گلخانه ها هم سری بزنید و گیاهان شان را از نزدیک ببینید و با آن ها آشنا شوید، در قسمت دیگر، تونلی قرار گرفته که دو بخش باغ را بهم متصل می کند. در نزدیکی تونل مجسمه ای سنگی وجود دارد. تضاد بین لطافت طبیعت و سختی مجسمه تصویری جالب را ایجاد کرده است.

زیبایی های باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

موقعیت مکانی باغ و جاذبه های اطراف آن

  • موقعیت مکانی باغ گیاه شناسی تفلیس بر روی کوه پایه های قلعه ناریکالا است.
  • یکی از ورودی های باغ نیز از سمت این دژ است. ورودی دیگر پشت مسجد تفلیس واقع شده است.
  • قلعه مذکور و مجسمه مادر گرجستان از جاذبه های اطراف محسوب می شوند.
  • اگر اتومبیل شخصی همراه ندارید، پیشنهاد می شود در مسیر برگشت سوار تله کابین تفلیس شوید و به شهر برگردید.
  • در ادامه برای آشنایی با جاذبه های گرجستان با سفر 366 همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *