خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال، یکی از معروف ترین خیابان های قسمت اروپایی استانبول در بخش بی‌اوغلو است. این خیابان فاصله کمی تا تنگه بسفر داشته و از یک سو به میدان تکسیم می‌رسد. در این خیابان مراکز تفریحی و جاذبه های تاریخی زیادی قرار گرفته که باعث افزایش تردد گردشگران داخلی و خارجی شده است.

خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال به ترکی استانبولی ( İstiklâl Caddesi) خیابانی معروف در قسمت اروپایی شهر استانبول در بخش بی‌اوغلو است. این خیابان به طول تقریبی 3 کیلومتر مملو از کافه، رستوران، بوتیک و مرکز خرید است و تقریباً در تمام ساعات شبانه روز مملو از جمعیت است. در روزهای آخر هفته حدود سه میلیون نفر در روز از این خیابان بازدید می‌کنند. خیابان استقلال مکانی بود که مقامات، روشنفکران و افراد متمول اغلب در آن وقت گذرانی می‌کردند.

خیابان استقلال فاصله کوتاهی تا تنگه بسفر دارد و از یک سو به میدان تکسیم می‌رسد. طول این خیابان نزدیک به یک و نیم کیلومتر است و یک خط مونوریل در طول آن تردد می‌کند که امروزه به یکی از نمادهای این خیابان تبدیل شده است.

خیابان استقلال و میدان تکسیم در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته‌اند و تردد و رفت و آمد گردشگران در تمام ساعت‌های شبانه‌روز، حال و هوایی خاص به این منطقه بخشیده‌ است. در این خیابان انواع فروشگاه‌ها و مراکز خرید، رستوران‌ها و کافه‌ها، مراکز تفریحی و جاذبه‌های تاریخی قرار گرفته‌اند که سبب جلب گردشگران داخلی و خارجی به این خیابان می‌شوند.

وجود کلیساهای مختلف و معروف‌ترین کلیسای استانبول در خیابان استقلال، اهمیت این منطقه در گذشته به‌عنوان یکی از پایگا‌های مذهبی شهر را نشان می‌دهد. در طول این خیابان انواع کلیساهای ارمنی گریکوری، کاتولیک رومی، ارتدوکس یونانی و یادبود کریمه قرار گرفته‌اند که تنوع شاخه‌های مذهبی در گذشته را نمایان می‌کنند. امروزه این بناها به جاذبه‌های دیدنی در خیابان استقلال تبدیل شده‌اند. جذابیت این خیابان در شهر استانبول به حدی زیاد است که می‌توان گفت ،استانبول بدون خیابان استقلال، استانبول نیست.

خیابان استقلال استانبول

مختصری از تاریخ خیابان استقلال در استانبول

خیابان استقلال استانبول، از دیدنی‌ترین نقاط این شهر همه روزه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیاست. تاریخچه خیابان استقلال استانبول به گذشته‌های دور برمی‌گردد و از زمان‌های قدیم مورد توجه اقشار ثروتمند و بازرگانان مشهور ترکیه و دیگر کشورها بوده است. با گذر از این خیابان می‌توانید با تاریخ، سنت‌ها، عقاید و فرهنگ کشور ترکیه به خوبی آشنا شوید. بخشی از معماری این خیابان‌ مربوط به دوره عثمانی است و زیبایی‌های معماری آن دوره را می‌توان در آن مشاهده کرد.

در کنار معماری سنتی، معماری‌های مدرنی از قرن 19 و 20 هم در این خیابان به چشم می‌خورند. این خیابان در طول سالیان دراز، فراز و نشیب‌های زیادی را از سر گذارنده و بارها بازسازی شده است. تقریبا آثار تمام دوره‌ها و تحولات را می‌توان در این خیابان مشاهده کرد که یکی از آن‌ها تاثیر موج روشن‌فکری قرن نوزدهم در معماری بخشی از این خیابان و ایجاد خیابان فرانسوی است.

مختصری از تاریخ خیابان استقلال در استانبول

علت نامگذاری خیابان استقلال

خیابان استقلال استانبول در دوره نظام سلطنتی و سلطنت پادشاهان عثمانی با نام خیابان کبیر یا خیابان بزرگ شناخته می‌شد. چیزی حدود 100 سال این خیابان با همین نام شناخته می‌شد و مورد توجه ثروتمندان، روشنفکران غربی و قشر مرفه بود. با مدرنیته شدن بخش اروپایی استانبول، این منطقه هم تحت تاثیر قرار گرفته و خیابان کبیر به خیابان بزرگ پرا که نامی فرانسوی بود تغییر نام داد.

در سال 1923 و در تاریخ 29 اکتبر، همزمان با تبدیل نظام سلطنتی به نظام جمهوری و پس از جنگ ترکیه که آن را به کشوری مستقل تبدیل کرد و خیابان بزرگ پرا، به خیابان استقلال استانبول تغییر نام داد.

خرید تور استانبول با بهترین قیمت و تنوع بالای تورها و پشتیبانی تلفنی شبانه روزی

دیدنی های خیابان استقلال استانبول

برج گالاتا

برج گالاتا در انتهای مسیر پیاده روی خیابان استقلال از میدان تکسیم قرار دارد. با حدود 30 دقیقه پیاده روی در جاده استقلال به این برج خواهید رسید و بر فراز آن وسیع‌ترین چشم‌انداز از مناطق اطراف را مشاهده خواهید کرد.
ضخامت دیواره‌های این برج در حدود چهار متر و ارتفاع آن بیش از 60 متر است.

نخستین کاربری برج گالاتا فانوس دریایی بود. اما از قرن 16 میلادی به بعد و در زمان حکومت عثمانیان به رصدخانه تغییر کاربری داد. بالکن این برج در بازسازی‌های قرن نوزدهم به آن افزوده شد و به‌شکل امروزی در آمد.

برج گالاتا

موزه مادام توسو

موزه مادام توسو استانبول یکی از نمونه موزه‌های مشاهیر در جهان است که در شهرهای مختلف از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند. این موزه در سال 2016 میلادی و در تاریخ 28 نوامبر افتتاح شد و تندیس مشاهیر برجسته ترکیه و جهان در آن به چشم می‌خورند.

از معروف‌ترین تندیس‌های این موزه می‌توان به مجسمه‌های مولانا، مصطفی کمال آتاتورک، آردا توران، آلبرت انیشتین و بسیاری از فوتبالیست‌ها و هنرپیشه‌های معروف جهان اشاره کرد. این موزه در بلوک 56 خیابان استقلال قرار دارد و از ساعت 10 صبح تا 8 شب به گردشگران اجازه ورود می‌دهد.

سفر 366 مجری مستقیم تور ترکیه لحظه آخری با امکانات ویژه

کلیسای سانتا ماریا دراپیس

کلیسای سانتا ماریا از قدیمی‌ترین کلیساهای کاتولیک در استانبول است که پیش از ورود عثمانی‌ها به ترکیه و توسط رومی‌ها ساخت آن شروع شد. اما با تصرف شهر به دست عثمانی‌ها به سرانجام نرسید. پس از مدتی با دستور امپراتوری عثمانی روند ساخت آن ادامه پیدا کرد و تکمیل شد. محراب این کلیسا پس از ورودی و پلکان قرار دارد و تندیسی زیبا از حضرت مریم در آن به چشم می‌خورد. کلیسای سانتا ماریا در بلوک 215 خیابان استقلال قرار دارد و از ساعت هشت صبح تا هفت شب بازدید از آن میسر است.

کلیسای سانتا ماریا دراپیس

موزه ودات ندیم تور

موزه ودات ندیم در سال 1995 میلادی تاسیس و به نام نویسنده و هنرمند مشهور ترکیه نامگذاری شد.
در این موزه مجموعه‌ای نفیس از ظروف نقره، سکه‌ها، پارچه، تسبیح، آثار خوش‌نویسی و پارچه‌های گلدوزی به چشم می‌خورند.

ودات ندیم آثار متعدد فرهنگی و هنری با حفظ آداب و رسوم کشور ترکیه خلق کرده است و فعالیت‌های ارزنده‌ای در زمینه اعتلای فرهنگ و هنر مردم ترکیه داشت. این موزه به پاس تلاش او برای حفظ و معرفی فرهنگ فولکلور ترکیه به نام او نامگذاری شده است. موزه ودات ندیم در روزهای غیر تعطیل از ساعت 10صبح تا هفت عصر فعالیت می‌کند و در روزهای پایانی هفته نیز از یک ظهر تا هفت عصر باز است.

بازدید از مسجد سلطان احمد، یادگاری با شکوه معماری اسلامی

میدان و موزه گالاتاسرای

میدان گالاتاسرای در مرکز خیابان استقلال از قدیمی‌ترین میدان‌های استانبول است که قدمت آن به دوره پادشاهی عثمانیان می‌رسد. نخستین دبیرستان دولت عثمانی در این میدان ساخته شد که مرکز آموزشی بسیار مهمی بود.
موزه گالاتاسرای در بلوک 90 خیابان استقلال و در جوار میدان گالاتاسرای نیز از معروف‌ترین موزه‌های ورزشی در ترکیه است که افتخارات باشگاه ورزشی گالاتاسرای در آن به نمایش در آمده‌اند.

این موزه از ساعت 10صبح تا 6 عصر از گردشگران میزبانی می‌کند.

میدان و موزه گالاتاسرای

موزه مولوی خانه گالاتا

موزه مولوی خانه گالاتا مکانی برای آشنایی با فرهنگ صوفیان ترکیه و علاقه‌مندان به آداب عرفانی مولانا،‌ شاعر برجسته ایرانی است.

در این موزه کتاب‌ها و البسه صوفیان و اشیای تاریخی و اسنادی از تاریخچه بلند این مراسم سنتی و آیینی به نمایش در آمده‌اند و مراسم مختلف رقص سماع و مولوی خوانی در طول سال در آن اجرا می‌شوند.
مراسم رقص سماع در این موزه در روزهای جمعه و عصر هنگام برگزار می‌شود.

با سرگذشت کلیسای چورا، شاهکار دوران بیزانس در استانبول آشنا شوید

پاساژ چیچک

پاساژ چیچک در سال 1876 میلادی به دست بانکداری یونانی ساخته شد و به‌دلیل معماری زیبا و برجسته آن مرکزی فرهنگی و هنری محسوب می‌شد. چند سال بعد آتش سوزی وسیع آسیب جدی به این پاساژ وارد کرد و مدت‌ها ویرانه بود.

پس از آن مهاجران روس به فروش گل در این پاساژ پرداختند و به همین دلیل از این پاساژ با نام پاساژ گل نیز یاد می‌کنند. این مرکز خرید تاریخی در سال 2005 میلادی به‌طور کامل بازسازی شد و در حال حاضر پاتوقی برای صرف غذا در محیطی زیبا است.

پاساژ چیچک

دومین ایستگاه قدیمی ریلی جهان و تراموای قدیمی استانبول

دومین ایستگاه ریلی جهان در انتهای جنوبی خیابان استقلال قرار گرفته است. قدمت این ایستگاه به سال 1871 میلادی می‌رسد و از آن با نام دومین تونل زیرزمینی ریلی در جهان یاد می‌کنند. ساخت این تونل نزدیک به سه سال طول کشید و در سال ۱۸۷۵ افتتاح شد. نخستین تونل ریلی جهان در سال ۱۸۶۳ میلادی و در شهر لندن راه‌اندازی شده بود.

تراموای قرمز رنگ در میان مسیر جاده استقلال نیز امروزه توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. این تراموا در سال 1990 میلادی شروع به کار کرد و مسیر بین میدان تکسیم تا متروی شیشانه را طی می‌کند.

کتاب‌فروشی پاندورا (Pandora Bookstore)

کتاب‌فروشی پاندورا ، یکی از مکان‌های نادری است که در شهر استانبول، کتاب انگلیسی می‌فروشد. شما در این کتاب‌فروشی می‌توانید پرفروش‌ترین کتاب‌های بین‌المللی را به زبان ترکی و انگلیسی، به‌علاوه نقشه، کتاب‌های سفر، لوازم تحریر و هر چیز دیگری که در یک کتاب‌فروشی به آن نیاز دارید، پیدا کنید.

کتاب‌فروشی پاندورا برای مجموعه گسترده کتاب‌های مربوط به تاریخ عثمانیان و ترکیه، مشهور است. بنابراین افرادی که مشتاق به درک عمیق‌تری از گذشته استانبول هستند، حتما باید به این کتاب‌فروشی سر بزنند.

کتاب‌فروشی پاندورا (Pandora Bookstore)

گذرگاه اطلس

گذرگاه اطلس از دهه 1870 در استانبول بوده و مانند دیگر مکان‌های شهر به‌علت آتش‌سوزی، بازسازی شده است. این گذرگاه با وجود یک سینما و چند فروشگاه به‌عنوان یک نقطه عطف مهم برای شهر و افراد محلی آن شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *