موزه گولاگ

موزه گولاگ روسیه در سال 2001 توسط یک زندانی سابق گولاگ تأسیس شد. اولین بار این موزه در سال 2004 به روی عموم باز شد. این موزه یک موزه یادبود منحصر به فرد از تاریخ سرکوب سیاسی در اردوگاه سابق زندانیان سیاسی پرم-36 می باشد. این کمپ تنها مجموعه ی بازمانده از ساختمان های دوران […]

موزه گولاگ

موزه گولاگ روسیه در سال 2001 توسط یک زندانی سابق گولاگ تأسیس شد. اولین بار این موزه در سال 2004 به روی عموم باز شد. این موزه یک موزه یادبود منحصر به فرد از تاریخ سرکوب سیاسی در اردوگاه سابق زندانیان سیاسی پرم-36 می باشد.

این کمپ تنها مجموعه ی بازمانده از ساختمان های دوران گولاگ استالین است. یکی از جاذبه‌ های اصلی موزه دولتی گولاگ، درهای اصلی اردوگاه ‌های کار شوروی است. در سال 2014، با تغییرات سیاسی در روسیه و تغییر فرماندار منطقه پرم مرکز یادبود پرم-36 از موزه حذف شد و تمام ساختمان‌ ها و تأسیسات کمپ سابق که متعلق به دولت بود، به این موزه منتقل شد.

این دیگر موزه ای نیست که به شیوه های سرکوبگرانه کار اجباری دوران استالین اختصاص داده شده باشد، بلکه موزه ای است که گولاگ را به عنوان مؤلفه ای حیاتی از پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم معرفی می کند.

موزه گولاگ روسیه

تاریخچه موزه گولاگ

گولاک مخفف ترجمه روسی «اداره اصلی اردوگاه‌ های کار اصلاحی و مستعمرات» است، اما امروزه این کلمه به معنای سیستم سرکوبگر شوروی است.
موزه تاریخ دولتی گولاگ که در سال 2001 توسط فعال سیاسی و مورخ Anton Antonov-Ovseenko تأسیس شد، به دلیل تمایل به ارائه روایتی آکادمیک و اطلاعاتی از تاریخ خونین اردوگاه های کار روسیه در رژیم استالین ایجاد شده است.

موزه بر سیستم های کارگری شوروی از دهه 1930 تا 1950 تمرکز دارد، و نقشی که در اداره روسیه شوروی ایفا کرد. در سال 2015 دولت ایالتی درخواست موزه را برای انتقال به یک فضای پنج طبقه تازه بازسازی شده در مرکز شهر مسکو داد.

نمایشگاه‌ های دائمی آن شامل ردیف‌ هایی از سلول ‌های زندان ساخته ‌شده، درهای اصلی اردوگاه‌ های گولاگ، صداهای ضبط‌شده زندگی تلخ کشف ‌شده ها از حفاری گودال ‌های مرگ است. مدیر فعلی موزه، رومن رومانوف موزه را به عنوان یک فضای کاملا تعاملی شکل داده است، منطقه ای که عموم مردم می توانند در کنار برخی از دردناک ترین لحظات تاریخ روسیه قدم بزنند.

حدود 20 میلیون نفر از اردوگاه سولووتسکی عبور کردند، که توسط سیاست وحشیانه رژیم شوروی کشته شدند. تالارهای موزه آرشیو های مستند، خاطرات صوتی و وسایل شخصی شاهدانی را در خود جای داده است که در جهنم سرکوب های سیاسی زندگی کرده اند.

داستان ایجاد اولین اردوگاه های کار اجباری در سال 1918، تشکیل گولاگ در دهه 1930، تشدید پاکسازی ها در سال 1937، اخراج آلمانی های ولگا و سرکوب های بیشتر در سال های گذشته را در این موزه ی تاریخی خواهید دید.

با رزرو تور روسیه لحظه آخری و ارزان از دیدن موزه گولاگ لذت ببرید.

طراحی موزه گولاگ

موزه گولاگ روسیه دارای طراحی کاملا غیر معمول است، اتاق اول نمایشگاه تقریباً اسپارتانی است. چند قاب تخت فلزی و خطوط روی زمین وجود دارد که اندازه سلول‌ها را در گولاگ‌ نشان می ‌دهد. این ساختمان در قرن نوزدهم به عنوان یک خانه مسکونی ساخته شد و در سال های 2013 تا 2014 به طور کامل بازسازی شد تا مجموعه های موزه را در خود جای دهد.

این ساختمان با نمای آجری بلند، پنجره ‌های پوشیده شده یا به اصطلاح پوزه ‌ها و حصار اردوگاهی که در امتداد مسیر قرار دارد، شبیه یک زندان طراحی شده است. فضای ظالمانه حبس اجباری در داخل آن حاکم است، راهروهای تیره و تاریک، لامپ های حلبی، درهای سیاه سلول با پنجره، چراغ های کم نور و میله های فلزی در امتداد راه پله ها، همه به این فضا کمک می کنند.

موزه تاریخ گولاگ روسیه در گذشته در یک ساختمان کوچک مستقر بود، اما اخیراً به مکان جدیدی منتقل شده است و با آرشیو عظیم خود، اکنون موزه ای عظیم است. طراحان سعی کردند آن را مانند یک اردوگاه زندان جلوه دهند دروازه های فولادی ترسناک، آجرکاری، نور کم و مقدار زیادی رنگ سیاه غم را در آن نشان می دهد.

از همان دقیقه اول، یک بازدیدکننده در فضای تاریک ترین لحظات شوروی در سال های وحشتناک ترور بزرگ و سرکوب ها غوطه ور می شوند. با این حال، هدف موزه گولاگ این نیست که شما را با یک تصور تلخ باقی بگذارد. برعکس، شما را به میزان رنج و تحقیر که مردم شوروی در زمان استالین متحمل شدند و بهایی که روس ها برای لذت بردن از آزادی خود در روسیه امروزی پرداختند، متوجه خواهید شد.

طراحی موزه گولاگ

داخل موزه گولاگ چه خواهید دید؟

بازدید از موزه ی تاریخی گولاگ بسیار جذاب و ترسناک است. فضای داخلی ساختمان احساسات بسیار ناراحت کننده و عجیبی را ایجاد می کند. نبود پنجره، نور کم، راهروهای تاریک و خمیده باعث می شود بازدیدکنندگانی که تور روسیه را تهیه کرده اند وبرای بازدید از ای موزه به روسیه سفر کرده اند در فضای ترسناک گذشته غوطه ور شوند. کارکنان موزه با دقت فاجعه خانواده ها را یکی پس از دیگری دنبال بیان می کنند.

تمرکز این موزه بر استفاده از فناوری چند رسانه ای مانند فیلم های ویدئویی، نسخه های صوتی خاطرات، کنسول های تعاملی، کلاه ایمنی واقعیت مجازی است. این موزخ شامل هشت اتاق نمایشگاهی است که در دو طبقه واقع شده اند، که هر یک از آنها بر مرحله خاصی از سیاست سرکوب شوروی و سیستم اردوگاه تمرکز دارند.

موزه گولاگ روسیه آثار اصیل دوران اردوگاه، مانند لباس، ابزار کار و اقلام خانگی، و مواد اطلاعاتی بصری و عمومی متعدد، از جمله نقشه‌ ها، طرح‌ ها، ماژول ‌های تعاملی و پوستر را به نمایش می‌گذارد. هر اتاق در این موزه تعاملی چیزی غیرعادی به نمایش گذاشته است. در اتاق اول، زمین دارای مربع هایی است که نمایانگر چیدمان استاندارد سلول ها در آن زمان است. این سلول ها تنها 6 تا 10 متر مربع وسعت دارند، اما حداکثر 20 نفر را در خود جای می دهند.

در اتاق اعدام، کف با بدنه ‌های خالی پراکنده شده است، در حالی که پرتره‌ های مقتول بر روی یک دیوار آجری قرار دارد. اشیای شخصی از جمله مواردی که در گور های دسته جمعی یافت می شود وجود دارد. هنگامی که شما توسط همه اینها احاطه شده اید، اوم لحظات درناک را حس خواهید کرد.

ارزشمندترین موزه در کشور روسیه، موزه صندوق الماس مسکو

هزینه ورودی موزه گولاگ روسیه

نزدیکترین ایستگاه مترو به این موزه ایستگاه مترو داستایوفسکی و نوسلاوبودسکی است، که پیاده حدود 10 دقیقه در راه خواهید بود. هزینه ورودی برای هر نفر بین 100 تا 300 روبل می باشد، یکشنبه سوم هر ماه ورودی این موزه رایگان است. این موزه دارای یک سالن سینما، اتاق های انبار، یک مرکز تحقیقاتی، یک استودیوی انسان شناسی بصری، یک کتابخانه، یک مرکز انتشارات و مرکز برای داوطلبان است.

هزینه ورودی موزه گولاگ روسیه

تور موزه گولاگ در روسیه

با کمک یک کلاه و یک عینک واقعیت مجازی، می توانید با مدیر موزه رومن رومانوف در اطراف آنچه از اردوگاه بوتوگیچاگ در خاور دور روسیه باقی مانده است، گردشی مجازی داشته باشید. جایی که زندانیان در معادن اورانیوم بدون استفاده از محافظ تشعشع کار می کردند. موزه قصد دارد تورهای مجازی بیشتری مانند این توسعه دهد.

تمام اطلاعات موجود در موزه به انگلیسی ترجمه شده است. تمامی اطلاعات صوتی و فیلم ها دارای زیرنویس انگلیسی هستند. به عنوان بخشی پایانی تور موزه چهره های وحشتناکی بر روی دیوار سیاه نمایش داده می شود. بیش از 20 میلیون نفر به اردوگاه های زندان فرستاده شدند، دو میلیون نفر در آنجا مردند و 700 هزار نفر بی گناه اعدام شدند.

بازدیدکنندگان در پایان تور موزه خود غافلگیر می شوند، جایی که آنها ردیفی از گاوصندوق های دهه 1930 تا 1950 را می بینند که حاوی پرونده های شخصی با کپی هایی از اسناد معتبر آن زمان است. شما آزادید که یک پرونده را بیرون بیاورید و آن را در زیر نور چراغ رومیزی بدنام کاربولیت، نمادی از دهه 1930 که تقریباً روی میز هر بازپرسی در طول بازجویی ها قرار داشت، بخوانید.

سفر 366 معتبرترین آژانس مسافرتی ارائه دهنده تورهای داخلی و خارجی لحظه آخری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *