کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از نماد‌های مهم کشور روسیه محسوب می شود و جالب است بدانید جزو اولین جاذبه های دیدنی است که هر گردشگری ابتدا به دیدن آن می رود. در ضمن این کلیسا با قدمتی بالغ بر 450 سال، در میدان سرخ مسکو جای خوش کرده است و به‌ عنوان یکی از […]

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از نماد‌های مهم کشور روسیه محسوب می شود و جالب است بدانید جزو اولین جاذبه های دیدنی است که هر گردشگری ابتدا به دیدن آن می رود. در ضمن این کلیسا با قدمتی بالغ بر 450 سال، در میدان سرخ مسکو جای خوش کرده است و به‌ عنوان یکی از برجسته‌ ترین بنا‌های تاریخی این کشور بشمار می رود که به دستور ” ایوان چهارم ” بسیار مشهور به ” ایوان مخوف ” بنا نهاده شده است.

تاریخچه کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

ایوان چهارم واسیلیوچ یا همان ایوان مخوف کسی بود که دستور ساخت کلیسای جامع سنـت باسیل را صادر کرد و ساخت این بنای با شکوه در سال 1555 میلادی آغاز گردید. در واقع شکوه‌مندی کلیسای جامع سـنت باسیل مسکو را از آنجا می‌توان فهمید که تا آغاز قرن هفدهم میلادی این مکان به عنوان مرتفع‌ترین بنا در کل قاره اروپا شناخته می‌شد.

گفته می‌شود که یکی از اهداف اصلی ساخت این بنا بزرگداشت پیروزی روس‌ها بر خانات بود. در سال 1561 و پس از اتمام ساخته شدن کلیسا، اقدامات لازم برای متبرک شدن آن نیز انجام شد. با فرا رسیدن سال‌های مربوط به سکولاریزاسیون، کم کم کلیسای جامع سـنت باسیل مسکو جایگاه دینی و مذهبی خود را از دست داد اما با توجه به زیبایی این مکان، همچنان از آن به عنوان یکی از نمادها و عناصر اصلی شهر استفاده شد. تقریبا از سال 1929 میلادی کلیسای جامع سنت باسـیل مسکو به یک موزه تبدیل شد. در سال 1990 میلادی نیز نام کلیسای جامع سنت باسیل در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.

کلیسای جامع سنت باسیل

معماری کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

ایوان مخوف پس از ساخت کلیسای جامع سنت باسـیل، وقتی شکوه و عظمت این کلیسا را تماشا کرد، دستور داد که معماران آن را کور کنند تا آنها نتوانند در جای دیگری کلیسایی به زیبایی این مکان بنا نهند. از آنجایی که این بنا از دور شبیه شعله‌های آتش بوده و نمونه دیگری از آن را در هیچ جای روسیه نمی‌توان دید، به نظر می‌رسد که داستان ذکرشده حقیقت محض باشد.

یکی از سوالات اساسی که در مورد معماری کلیسـای جامع سنت باسیل پرسیده می‌شود به استفاده از رنگ‌های گوناگون در این بنا مربوط می‌شود. در این راستا، گفته می‌شود که هر یک از این رنگ‌ها ارتباط خاصی با بحث نمادگرایی در شهر مسکو دارند. برای مثال، رنگ طلایی نمادی از جلال و جبروت آسمانی برای روس‌ها به حساب می‌آید. به همین دلیل گنبدهای کلیسا طلایی رنگ هستند. همچنین گنبدهای آبی با ستاره‌های طلایی نیز نماد کلیساهای مادر خدا به شمار می‌روند.

خرید تور روسیه لحظه آخری و ارزان در سفر 366

دلایل بازدید از کلیسا جامع سنت باسیل

  • کلیسـای جامع سنت باسیل مسکو نه فقط در شهر مسکو بلکه در کشور روسیه نمادی ارزشمند و بسیار مهم است.
  • این کلیسا چه به لحاظ معماری و چه از حیث تاریخی و مذهبی اهمیت فوق العاده‌ای دارد.
  • کلیسای جامع سنت باسیل در قلب تپنده مسکو یعنی در میدان سرخ مسکو واقع شده و اطرافش پر از جاذبه‌های گردشگری است.

فصل مناسب برای بازدید از کلیسای جامع سـنت باسیل

مناسب‌ترین زمان برای تماشای جاذبه‌های گردشگری مسکو و کلیسای جامع سنت باسیل، فصول ابتدایی سال هستند. چرا که با نزدیک شدن به فصل‌های پاییز و زمستان، هوای مسکو بسیار سرد شده و این شهر معمولا زیر بارش برف سنگین قرار می‌گیرد. با نزدیک شدن به ماه ژانویه و عید کریسمس، این کلیسا تزئین می‌شود و در آن موقع هم بسیار جذاب‌تر از سایر مواقع سال است.

کلیسای جامع سنت باسیل

جاذبه های نزدیک به کلیسای جامع سنت باسیل

  • میدان سرخ مسکو: 50 متر
  • پارک زاردیه: 350 متر
  • کاخ کرملین مسکو: 1.1 کیلومتر
  • مقبره سرباز گمنام: 1.5 کیلومتر
  • پارک گورکی: 2.9 کیلومتر

جهت اطلاع از قیمت تور روسیه و خرید آن با کارشناسان ما در سفر 366 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *