موزه آرمیتاژ

موزه‌ی آرمیتاژ که با نام موزه ارمیتاژ نیز شناخته می‌شود، با سه میلیون اثر هنری، در سنت پترزبورگ یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری به‌شمار می‌رود. مجموعه‌ی عظیم آرمیتاژ در 6 بنا به نمایش گذاشته شده‌ است. تاریخچه موزه آرمیتاژ بنای اولیه موزه آرمیتاژ به […]

موزه آرمیتاژ

موزه‌ی آرمیتاژ که با نام موزه ارمیتاژ نیز شناخته می‌شود، با سه میلیون اثر هنری، در سنت پترزبورگ یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری به‌شمار می‌رود. مجموعه‌ی عظیم آرمیتاژ در 6 بنا به نمایش گذاشته شده‌ است.

تاریخچه موزه آرمیتاژ

بنای اولیه موزه آرمیتاژ به الیزابت اول و سال 1764 میلادی برمی گردد، خیلی از آثار هنری نگهداری شده در این موزه به همت کاترین کبیر است. وی در سال 1764 میلادی بیش از 200 نقاشی مشهور اروپا را خریداری کرده است.

ساختمان فعلی موزه به چندین کاخ و محلی برای نگهداری برترین آثار هنرمندان دنیا مانند میکل‌آنژ، لئوناردو داوینچی، پیتر پل روبنس، آنتونی فان دیک، رامبرانت، آگوست رودن، کلود مونه، پل سزان، ونسان ون گوگ، پل گوگن و پابلو پیکاسو اختصاص داده شده است. کاترین به برخی از آثار هنری علاقه زیادی داشت، به همین دلیل این آثار را در نگارخانه خود به نامMy Hermitage جمع کرده است و فقط افراد محدودی می توانستند از این آثار هنری بازدید کنند.

جالب اینجاست که آرمیتاژ تا سال 1719 به عنوان کاخ سکونتی ملکه و تزارها بوده و بعد از انقلاب روسیه به فرمان لنین به موزه تبدیل گشت. بعد از کاترین کبیر، این بار ملکه الیزابت علاقه زیادی به معماری نشان داد و دستور ساخت بناهای مشهوری مانند کاخ زمستانی، صومعه اسمولنی، کاخ پتروف و دانشگاه دولتی مسکو را در سن پترزبورگ داد، حتی برای حفاظت از تابلوهای نگارخانه آرمتیاژ چند گربه آموزش دیده را در این گنجینه رها کرد تا موش ها به آثار آسیب نزنند. همه ساله در تاریخ 7 دسامبر جشن تاسیس این موزه برگزار می شود.

موزه آرمیتاژ

سبک معماری موزه هرمیتاژ روسیه چیست؟

در ساخت موزه آرمیتاژ از سبک های مختلف معماری استفاده شده است که اصلی ترین سبک معماری، سبک باروک است. سبک باروک به روش معماری اروپایی گفته می شود که هدف اصلی در این سبک تعبیه فضایی کلی در مرکز با فضاهای فرعی منظم همراه با نمای ورودی یک بنا است.

در این سبک از پیکر تراشی بیشتر به دلیل ایجاد حس بصری استفاده می شود. سبک باروک متعلق به کشور ایتالیا ست ولی در موزه آرمیتاژ نیز استفاده گردیده است. موزه آرمیتاژ دارای 460 اتاق و بیش از 3 میلیون اثر هنری است و با موزه های مشهور دنیا در حال رقابت است. در State Hermitage Museum اشیایی اعم از عتیقه جات و وسایل قرن بیستم را تماشا خواهید کرد، همچنین آثار باارزشی از کشورهای باستانی مثل مصر، یونان، رم، هند و ایران در این موزه نگهداری می شوند.

رزرو تور روسیه لحظه آخری و ارزان در سفر 366.

بخش های مختلف موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ از شش ساختمان تاریخی در میدان کاخ تشکیل شده است، عبارتند از کاخ زمستانی، آرمیتاژ کوچک، آرمیتاژ قدیمی، آرمیتاژ جدید و تئاتر آرمیتاژ.

کاخ زمستانی یا آرمیتاژ اول: اولین اقامتگاه سلطنتی امپراطوری در روسیه کاخ زمستانی نام دارد. این کاخ، در ابتدا به شکل خانه ای چوبی به سبک آلمانی بود که در سال 1708 کبیر به همراه خانواده ‌اش آنجا زندگی می ‌کردند. سپس در سال 1711 این ساختمان با بنایی سنگی تعویض شد و بقایای آن خانه قبلی پایه ‌های تئاتر آرمیتاژ را تشکیل دادند. بخش هایی از این کاخ اصلی مورد بازسازی قرار گرفته و به روی عموم باز است. کاخ زمستانی در سال 1917 به عنوان بخشی از موزه به مجموعه آرمیتاژ پیوست.

حال بازدید از اتاق های کاخ زمستانی یکی از جذاب ترین بخش بازدید از کاخ آرمیتاژ است، به طوری که در این قسمت مجموعه ای از وسایل قدیمی شرقی و مجموعه ای از نقاشی ها، مجسمه ها و آثار هنری شرقی و اروپایی به نمایش گذاشته شده است.

این ساختمان دارای سه طبقه به صورت چهارگوش ساخته شده و هر کدام از چهار نمای آن منحصر به فرد است؛ اما در هر حال همه چهار نما با ستون های سفید، گچ بری های طلایی با پس زمینه صورتی تزئین شده اند. همچنین 176 مجسمه در بالای پشت بام و روی نمای ساختمان قرار داده شد که بر جذابیت این کاخ افزود. ملکه الیزابت نیز برای اقامت زمستانی این قسمت را انتخاب کرده بود.

آرمیتاژ کوچک یا ساختمان دوم از سال 1764 تا 1769 میلادی توسط یوری ولتن و جین به دستورکاترین کبیر ساخته شده است. آرمیتاژ قدیم یا ساختمان سوم از سال 1771 تا 1787 میلادی توسط سوری ولتن ساخته شده است. ساختمان تئاتر ارمتیاژ یا ساختمان چهارم از سال 1783 تا 1787 میلادی توسط جاکومو کوارنگی احداث گردیده است.
ارمتیاژ جدید یا ساختمان پنجم از سال 1842 تا 1852 میلادی توسط لئو وون کلنز، والیسکی استاوس، نیکولای یفیموف ساخته شده است.
مخزن کاخ زمستانی نیز از سال 1726 تا 1742 میلادی و بار دیگر از سال 1830 تا 1878 میلادی توسط دومنیکو ترژیو ساخته شده است.

موزه آرمیتاژ

جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه آرمیتاژ

  • کلیسای جامع سنت ایزاک: 900 متر
  • موزه سنت پترزبرگ: 1 کیلومتر
  • کلیسای مسیح غرق در خون: 1.8 کیلومتر
  • باغ تابستانی: 2 کیلومتر
  • قلعه پیترو پاول: 2 کیلومتر

در این مقاله به بررسی موزه آرمیتاژ پرداختیم تا در سفر خود با تور روسیه از آن بازدید نمایید جهت اطلاع از شرایط تور و رزرو آن با مشاوران ما در سفر 366 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *