معبد وات آرون

معبد وات آرون (Wat Arun) یکی از معابد بودایی واقع در کرانه غربی رود چائو فرایا است. این معبد به عنوان یکی از زیباترین و منحصربفردترین معابد در بانکوک شناخته می‌شود که از طراحی زیبا‌، منظره رودخانه و دورنمای جذابی برخوردار است. معبد آرون مکانی عالی برای شروع بازدیدتان در بانکوک است. معبد آرون درست […]

معبد وات آرون

معبد وات آرون (Wat Arun) یکی از معابد بودایی واقع در کرانه غربی رود چائو فرایا است. این معبد به عنوان یکی از زیباترین و منحصربفردترین معابد در بانکوک شناخته می‌شود که از طراحی زیبا‌، منظره رودخانه و دورنمای جذابی برخوردار است.
معبد آرون مکانی عالی برای شروع بازدیدتان در بانکوک است. معبد آرون درست رو بروی رود وا فو بنا شده، بنابراین شما می‌توانید هم معبد هم رودخانه را یکجا بازدید کنید. برای عبور از رودخانه نیز هرچند دقیقه یکبار قایقی عبور می‌کند.

نام دیگر این معبد، معبد سپیده دم temple of the dawn است، زیرا در هنگام غروب آفتاب و شب زیبایی خاص و دلربایی دارد. ارتفاع معبد وات آرون بیشتر از 70 متر است و منار مخروطی معبد وات آرون بسیار زیباست. نمای بیرونی معبد آرون نیز کاشی، سرامیک و شیشه های رنگی است که طبق الگوهای خاصی استفاده شده اند.
با بالا رفتن از پله‌های معبد وات آرون تایلند می توانید به بالاترین نقطه بروید. وقتی به بالاترین پله های پرشیب رسیدید به راحتی می تواند رودخانه چائوپرایا Chao Phraya River و کاخ بزرگ Grand Palace و معبد وات فو Wat Pho را ببینید.

همچنین در طول مسیر، انواع مجسمه های حیوانات مختلف و سربازان چینی را خواهید دید. البته بعد از پیاده روی نسبتا طولانی می توانید وارد سالن اصلی معبد وات آرون شوید، در همان ابتدا می‌توانید مجسمه طلایی بودا golden Buddha را ببینید، برروی دیوارهای داخلی معبد نیز نقاشی های زیبایی به چشم می خورند. این معبد به دلیل محل عبادت بوداییان بااهمیت است، بنابراین هنگام مراجعه بهتر است لباس مناسب و بلندی به تن داشته باشید، در غیر اینصورت مجبورید از لباس های موجود در ورودی کرایه کنید.

معبد وات آرون

معماری معبد وات آرون

این بنا یک برج بلند با 4 مناره کوچک تر دارد. برج مرکزی با ارتفاعی حدودا 66 تا 86 متر با کاشی‌های سرامیکی و موزاییک‌های چینی تزئین شده اند. حتی تمام دیوار برج و شکاف‌ها پر از موزاییک‌های چینی است. پله های تند و شیب دار نیز در 4 سوی برج مرکزی به چشم می خورد که به چهار سطح برج دسترسی دارد. سطح اول در بخش زمین و طبقه همکف با 4 سازه مناره ای شکل است. هر یک از برج های کوچک تر، تندیسی از فرا فای( خدای بادها) است که بر اسب سفیدی سوار است.

در آیین هندو، خدای بادها از جهت های شمال، جنوب، شرق و غرب حفاظت می کنند. میان طبقه های برج از طاقچه هایی با موجودات نیم انسان تشکیل شده اند.

کیناری و کیناراها در ادبیات تایلندی، به شکل خانم های جوان و فرشته مانند هستند که نیم ‌تنه پایینی آن ها مانند پرندگان است. در کنار این موجودات نیم فرشته نیز موجودات ترسناک و شیطان مانندی به نام یاکشا در طبقه دوم به چشم می خورند. یاکشاها دور تا دور بنا را احاطه کرده اند و عناصر مهمی در تزئینات به حساب می آیند. این موجودات نیز صورتی گرد و چشم های برآمده‌ دارند و دندان های تیزشان از دهانشان بیرون زده شده اند.

در تراس طبقه دوم نیز تصاویری از بودا دیده می شود. سپس به تراس سوم و تندیس های میمون می رسید که نمادی از افسانه راماکیان به عنوان افسانه ملی تایلند است. اگر همچنان پله ها را ادامه دهید به آخرین طبقه می رسید که در این قسمت تندیس های دیوا (Deva) را خواهید دید. دیگر از این قسمت نمی توانید بالاتر بروید

رزرو آنلاین تور اقساطی تایلند با بهترین قیمت در سقر 366

تاریخچه معبد وات آرون

نقل است در سال 1767 پادشاه تاکسین بعد از مبارزه و هنگام طلوع خورشید به این معبد می آید. دقیقا زمان ورود وی به این معبد هنگام اتمام طلوع خورشید بوده است که بعد ها اسم این معبد به سپیده دم تغییر داده شد و این معبد حاوی مجسمه های بوداها و مجسمه زمردین بود.

در بین سال های 1824 تا 1851 در زمان سلطنت رامای سوم نیز فضای معبد گسترش داده شد و مناره ها مرمت شدند. در زمان های قدیم، کشتی های زیادی در رودخانه چائو فرایا بالا و پایین می رفتند و هنگامی که تاجران و دریانوردان به اسکله نزدیک می شدند رو به معبد قدیمی تعظیم می کردند.

معبد وات آرون

جاذبه های دیدنی نزدیک به معبد وات آرون

  • موزه سیام: 4.7 کیلومتر
  • معبد وات فو: 5 کیلومتر
  • موزه ملی بانکوک: 6.3 کیلومتر
  • خانه جیم تامپسون: 7.8 کیلومتر
  • عمارت ویمانمک: 8.5 کیلومتر

جهت اطلاع از شرایط تور تایلند و رزرو آن با مشاوران ما در سفر 366 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *