دانستنی هایی درباره دریاچه وان

دریاچه وان ترکیه با مساحت 3755 کیلومتر مربع در غرب شهر وان و در مرز با ایران قرار دارد، در نزدیکی این دریاچه شهرها و روستاهای مختلفی وجود دارد که دارای جاذبه های دیدنی و تفریحات مهیج زیادی می باشد.

زیبایی های دریاچه وان ترکیه

دریاچه وان بزرگترین دریاچه داخلی ترکیه می باشد که در غرب شهر وان و در نزدیکی مرزهای ایران قرار گرفته‌است، دریاچه وان اصلی‌ترین و مهم‌ترین جاذبه گردشگری وان به‌شمار می‌رود که در سمت غربی آن قرار دارد. با 3755 کیلومتر مربع مساحت، این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه محسوب می‌شود و سه جزیره به نام‌های آختارمار، چارپاناق و آن آدیر را در خود جای داده است، آب دریاچه وان از بی‌شمار جریان کوچک آبی تامین می‌شود که از کوه‌های اطراف آن فرومی‌ریزند. همچنین از آن به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های حوضه بسته در جهان یاد می‌کنند، این دریاچه میزبان تعدادی از مسابقات ورزشی از جمله قایق‌رانی نیز است.

برای سفر به شهر وان، خرید آنلاین تور وان بهترین گزینه می باشد.

چرا دریاچه وان؟

  • بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه و دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است.
  • دسترسی بسیار راحتی از طریق مرز زمینی دارد و گزینه جذابی برای گردش چند روزه است.
  • می توانید در جزایر کوچک درون این دریاچه طبیعت گردی کنید.
  • محلی مناسب برای شنا و آبتنی است.
  • می توانید در اطراف این دریاچه زیبا و مناظرش به گشت و گذار و کوهنوردی بپردازید.
دریاچه وان ترکیه
شگفتی های دریاچه وان

تفریحات آبی دریاچه وان

شنا و آبتنی

همان طور که گفتیم در اطراف دریاچه وان شهرها و روستاهای مختلفی وجود دارد. متاسفانه در شهر وان ساحلی عمومی برای شنا در دریاچه وجود ندارد؛ اما یک ساحل در 20 کیلومتری جنوبی شهر وان و در شهر ادرمیت (Edremit) به چشم می خورد. همچنین خوب است بدانید که تعدادی از هتل های لوکس و استاندارد شهر وان، برای خود ساحلی خصوصی دارند که از آن جا امکان شنا در دریاچه را پیدا می کنید.

قایق سواری

می توانید از این شهر در شرق دریاچه تا شهر تاتوان که در بخش غربی دریاچه است را در سفری چهار ساعته، با قایق طی کنید.

ماهیگیری

یکی از تفریحات جذاب و رایج این دریاچه ، ماهیگیری است. البته باید توجه داشته باشید که در طی فصل تخم ریزی ماهی های دریاچه، یعنی ماه اردیبهشت و خرداد ماهیگیری ممنوع است. در این زمان می توانید به محل دهانه رودها و جریان های ورودی به این وان بروید و مهاجرت هیجان انگیز ماهی ها را تماشا کنید. همچنین در این قسمت سطوحی را ساخته اند که می توانید به رودخانه و پرش ماهی ها به درون جریان ها تسلط داشته باشید.

معرفی کامل جزیره آختامار، مکانی تاریخی و گردشگری در وان

دیدنی های دریاچه وان

جزیره آکدامار

آکدامار دومین جزیره بزرگ دریاچـه وان است که وسعتی در حدود 0.7 کیلومتر مربع داشته و از ساحل فاصله ای 3 کیلومتری دارد. در این جزیره زیبا، طبیعتی دوست داشتنی و کلیسای صلیب مقدس به چشم می خورند. قذمت این کلیسا به قرن 10 میلادی بازمی گردد. همچنین جالب است بدانید که در بخش شرقی جزیره نیز چشمه ای جوشان و پرآب قرار دارد.

جزیره آدیر

جزیره آدیر بزرگترین جزیره دریاچه وان است که در خود کلیسایی تاریخی و ارمنی به نام سنت جرج را جای داده است. قدمت این کلیسا به سال 1305 میلادی بر می گردد و تا قرن هفده و هجده همچنان مورد استفاده بود. جالب است بدانید که در زمان نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی، بیش از 12 هزار ارمنی به این جزیره پناه بردند. از دیگر جزیره های این دریاچه زیبا می توان به جارپاناک (Çarpanak) و کوش (Kuş) در دریاچه وان قرار دارد که هر دو خالی از سکنه هستند.

کلیسای آلتینساج | Altinsaç Kİlİsesİ

یک کلیسای تاریخی دیگر در اطراف وان به چشم می خورد که در قسمت غربی دریاچه قرار دارد. این کلیسا بر روی تپه ای مشرف به دریاچه بوده و خوشبختانه تا به امروز به خوبی از آن مراقبت شده است. برای رسیدن به کلیسای آلتینساج باید از جزیره آکدامار به سمت شهر تاتوان بروید.

جاذبه های دریاچه وان
بازدید از دریاچه زیبای وان

شهر احلات

احلات شهری تاریخی و 2900 ساله است که در بخش شمالی دریاچه وان قرار گرفته و امروزه به سبب چند گورستان باستانی و جذابش شهرت پیدا کرده است. بر روی سنگ های قبر گورستان های این شهر، اشکال چند بعدی با طراحی های منحصر به فردی به چشم می خورد که قدمت شان به قرون وسطی بر می گردد. طبق بررسی های نجام شده بر روی گورستان به احتمال زیاد قدمت آن به قرن های 12 تا 15 میلادی باز می گردد.

موزه احلات

شهر احلات موزه ای قدیمی دارد که مجموعه ای باستانی شهر وان را به نمایش گذاشته است. قدمت این موزه به دهه 1970 میلادی بر می گردد و در آن آثاری تاریخی چون تندیس ها، ظروف باستانی و سرامیک هایی از دوران سلجوقیان به چشم می خورد. برخی از اشیا این موزه قدمتی 4 هزار ساله دارند و از میان گورهایی باستانی کشف شده اند.

گورستان گواش

گواش شهر ساحلی و کوچکی است که در جنوب دریـاچه وان قرار دارد. این شهر نیز همانند احلات گورستانی تاریخی دارد که متعلق به قرن های 14 تا 17 میلادی هستند. یکی از جذاب ترین مقبره های این گورستان، قبری چند گوشه بوده که برای حلیمه خاتون، یکی از اعضای حکومت ترکمنی قراقویونلو بنا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *