موزه وان

موزه وان یکی از بهترین جاذبه های دیدنی شهر وان ترکیه به شمار می‌رود. یکی از جذابیت‌های موزه وان ترکیه مربوط به سنگ قبرهای این موزه است که حکاکی‌ های بسیار جالبی به شکل گوسفند و قوچ روی آنها انجام شده است. تاریخچه این سنگ قبرها به دوران آق قویونلوها و قراقویونلوها برمی‌گردد. همچنین علاوه […]

موزه وان ترکیه

موزه وان یکی از بهترین جاذبه های دیدنی شهر وان ترکیه به شمار می‌رود. یکی از جذابیت‌های موزه وان ترکیه مربوط به سنگ قبرهای این موزه است که حکاکی‌ های بسیار جالبی به شکل گوسفند و قوچ روی آنها انجام شده است. تاریخچه این سنگ قبرها به دوران آق قویونلوها و قراقویونلوها برمی‌گردد.

همچنین علاوه بر سنگ قبرها چندین ابزار استخوانی نیز در این موزه دیده می شوند که مربوط به دوران پیش از تاریخ هستند. اکثر آثار موجود در این مـوزه در حفاری های تپه های تیلکی و کیزدامی کشف شده اند. برخی آثار دیگر نیز مربوط به دوران اورارتوها هستند و این آثار مربوط به بخش مهرها، سکه ها، لوح‌ ها و نسخه های خطی هستند.

حتی مورد جالب توجه در مـوزه وان این است که ساختمان آن نیز بافت قدیمی دارد و تجهیزات به کار رفته شده در ساخت این موزه خود قدمت تاریخی دارند، بدین جهت هر ساله از بافت و معماری موزه حفاظت می شود و مورد بازسازی قرار می گیرد. این ویژگی‌ها موجب می‌شود اگر با تور وان به این شهر سفر کردید، حتما بازدید از موزه وان را در برنامه خود بگنجانید.

چرا باید از موزه وان بازدید کنیم؟

  • مـوزه وان یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری شهر وان به شمار می رود.
  • این مـوزه دارای تاریخچه‌ طولانی‌ و بی نظیری است.
  • در مـوزه وان آثار تاریخی با قدمتی پیش از تاریخ وجود دارند.
  • بهترین مکان برای کسانی است که به تاریخ و اشیای باستانی علاقه زیادی دارند.
  • آثاری موجود در این موزه نشان دهنده هنر و ذوق نسل های قبلی است.
موزه وان ترکیه

تاریخچه مـوزه وان

ساخت موزه در وان به سال 1932 بر می گردد که در آن سال لوح های خط میخی با تاریخ فرهنگی طولانی و غنی در این شهر کشف شده بودند و این یافته های ارزشمند به مکانی مناسب برای نگهداری نیاز داشتند.

البته در ابتدا این موزه به عنوان انبار ساخته شد، اما بعدها با پیشرفت و افزایش وسایل یافته شده ارزشمند از سال 1945 به دفتر مـوزه و از سال 1972 نیز به موزه تغییر پیدا کرد. اهمیت و ارزش این موزه به وسایل مربوط به اوراتوهاست که در سال های هزاره اول توسط تمدن برتر در آناتولی شرقی جمع آوری شده اند.

اطلاع از شرایط خرید تور ترکیه با امکانات استثنایی

آثار موزه وان

به صورت جمع بندی می توان چنین نتیجه گیری کرد که در مـوزه وان 33749 اثر تاریخی وجود دارند که 14568 مورد متعلق به بخش باستان شناسی و 920 مورد متعلق به قوم نگاری هستند. موردهای دیگر نیز 17806 سکه، 3 لوح، 338 مهر و 114 نسخه خطی هستند. بی شک بازدید از موزه وان برایتان لحظات ناب و به یاد ماندنی به ارمغان خواهد آورد.

موزه وان ترکیه

چگونه به مـوزه وان دسترسی داشته باشیم؟

مـوزه وان در مرکز شهر و در محله شرفیه واقع شده است که فاصله بسیار اندکی تا خیابان جمهوریت دارد که می توانید توسط تاکسی یا اتوبوس به خیابان جمهوریت رفته و بقیه مسیر را حدودا در 5 دقیقه پیاده روی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *