مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر، بر بلندای کشور گرجستان به مجسمه مادر در زبان گرجی کارتلیس ددا می‌گویند که به معنی مادر کارتلی است. داستان مجسمه مادر گرجستان از این قرار است که مجسمه ساز گرجی الگوجا آماشوکلی در سال 1958 و به دلیل هزار و پانصد ساله شدن تفلیس این تندیس بیست متری از آلومینیوم را ساخت. […]

مجسمه مادر

مجسمه مادر، بر بلندای کشور گرجستان

به مجسمه مادر در زبان گرجی کارتلیس ددا می‌گویند که به معنی مادر کارتلی است. داستان مجسمه مادر گرجستان از این قرار است که مجسمه ساز گرجی الگوجا آماشوکلی در سال 1958 و به دلیل هزار و پانصد ساله شدن تفلیس این تندیس بیست متری از آلومینیوم را ساخت.

جسمه مادر در گرجستان در واقع تمثالی از بانویی گرجی است که لباسی محلی به تن دارد. آماشوکلی برای اینکه مفاهیم دلاوری در مقابله با متهاجمان و میهمان‌نوازی را به تصویر بکشد در یک دست مجسمه شمشیر و در دست دیگر ظرف نوشیدنی قرار داده است. این تندیس رو به شهر تفلیس ایستاده است و با مهربانی به شهر نگاه می‌کند و به شهروندان مژده می‌دهد که از آنان در برابر خطرات خارجی محافظت خواهد کرد

با تماشای این تندیس در تور گرجستان، حس مادرانه‌ای که در نگاه و لبخندش به تصویر کشیده شده را خواهید دید که یادآور مهربانی مادر وطن است. این حس در میان گرجی‌ها بسیار مقدس است و باعث اهمیت بیشتر مجسمه مادر گرجستان شده است. کارتلیس ددا یا مجسمه مادر معروف ترین و برجسته ترین جاذبه ی گردشگری شهر تفلیس محسوب میشود.

مجسمه مادر گرجستان

معرفی مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر

مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر بیست متر طول دارد و از فلز آلومینیوم ساخته شده است. لباسی که بر تن این مجسمه طراحی شده یک لباس بومی و محلی زنان گرجی میباشد. در سال 1966 میلادی، الگو جا آما شوکلی جایزه دولتی شوتا روستا ولی، رو برای ساخت این بنای ملی دریافت کرد. او این سازه رو ابتدا پایتخت نامید ولی بعد ها به مادر کارتلی یا مادر گرجستان معروف شد.

او هدف از ساخت این بنا رو بیان کردن تاریخ شهر تفلیس اعلام کرد چون در این شهر نبردها و جنگ های سخت و بی پایانی در برابر دشمنان روی داده بود.
مجسمه اصلی و اولیه که در سال 1958 بر روی تپه سولولاکی ساخته شد، یک مجسمه چوبی تمثیلی بود که موقتا الهام بخش و نماد شهر شد ولی بعد ها تصمیم گرفتند که این بنا به صورت دائمی ساخته شده تا برای همیشه تزیین کننده شهر زیبای تفلیس شود.

آشنایی با پل صلح تفلیس، پلی بر فراز رودخانه کورا

درسال 1963 اقدام به روکشی مجسمه با استفاده از یک لایه ی آلومینیوم بر روی بافت چوبی کردند تا از آن در برابر صدمات و آسیب های محیطی حفاظت بشود. به همین اساس در سال 1997 پیکره جدید، جایگزین بنای قدیمی شد. در فرایند جایگزین کردن سازه تیرهای چوبی ضخیم جایگزین داربست های قدیمی و سنتی شدند. مرمت و بازسازی این مجسمه به این صورت بود که، حاکم وقت شهر دستور داد تا تمام بناهای قدیمی، کلیساهای باستانی، مسجدها، کنیسه ها و خانه های شهروندان به صورت اساسی و بنیادی توسط صنعتگران بازسازی شوند.همین امر باعث شد تا پیکره مادر گرجستان هم جزء این اماکن قرار بگیرد و دوباره بازسازی شود.

قدیمی های شهر معتقدند که کارتلیس ددا در بالای تپه ایستاده و شهر خودش رو نظاره و پاسداری می کند. این افراد باور دارند او زنی ساکت با چهره ای درخشان و نورانی میباشد.

معرفی مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر

ویژگی آب و هوای محل قرار گیری مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر

همون طور که ذکر شد مجسمه کارتلیس ددا یا مجسمه مادر روی تپه ی سلولاکی قرار دارد که، تقریبا توی کل سال آب و هوای ابری و دمایی معادل 17 درجه سانتی گراد دارد. این محل دارای رطوبتی در حدود 67 درصد است که برخی مواقع بارش باران مشاهده میشود.

بازدید از باغ گیاه شناسی ملی گرجستان در سفر به تفلیس

محوطه اطراف مجسمه مادر گرجستان

یکی از جذابیت‌های مجسمه ی مادر در گرجستان قرارگیری آن در میان باغ ملی گیاه‌شناسی تفلیس است که باعث می‌شود ارزش بیشتری برای بازدید داشته باشد و در حقیقت بتوانید با یک تیر چند نشان بزنید. هم از این تندیس حیرت انگیز و ملی دیدن کنید و هم شانس لذت بردن از جو و طبیعت با طراوت باغ گیاه‌شناسی را داشته باشید.

البته در این حوالی قلعه ناریکالا هم وجود دارد که شما را برای دیدن از این نقطه شهر مشتاق‌تر خواهد کرد. وقتی از تله کابین به سمت مجسمه مادر در گرجستان حرکت می‌کنید دست فروش‌هایی که صنایع دستی گرجی می‌فروشند توجه‌تان را جلب خواهد کرد. همچنین اگر مایل باشید می‌توانید از ون‌های فروش نوشیدنی و خوراکی هم در مسیر بهره ببرید و گلویی تازه کنید.

مجسمه مادر جورجیا بر روی ارتفاعات شهر تلفیس قرار دارد و از این رو علاوه بر لذت بردن و تماشای مجسمه می‌توانید چشم‌اندازی بسیار زیبا به شهر تفلیس داشته باشید و اگر مایل بودید تا تصویر واضح‌تری ببینید کافی است تا از دوربین‌های تلسکوپی که در اطراف این محل قرار دارند استفاده کنید. این دوربین‌ها با سکه کار می‌کنند و تجربه جالبی هستند تا نگاهی به قسمت‌های مختلف شهر بیندازید.

مجسمه بر روی یک پایه بتنی بلند و در میان درختان انبوهی قرار گرفته که تصویری بسیار خیره کننده را ایجاد کرده است. اگر احساس خستگی کردید می‌توانید بر روی نیمکت‌های اطراف مجسمه ی مادر در گرجستان کمی استراحت کنید و به تماشای اطراف، رود کورا و دورنمای شهر بنشینید.

محوطه اطراف مجسمه مادر گرجستان

هزینه و زمان بازدید

بازدید از مجسمه مادر گرجستان رایگان است و برای تماشای خود مجسمه و عکاسی در اطراف یک ساعت زمان لازم دارید. با صرف زمان بیشتر می‌توانید علاوه بر این جاذبه از دیگر دیدنی‌های اطراف هم دیدن کنید.

اگر روزهای بارانی را برای تماشای این اثر انتخاب کنید شانس دیدن تندیس مادر در میان ابر و مه که تصویری بسیار رویایی است را خواهید داشت. اما اگر مایلید تا در زمان بازدید از مجسمه از دیگر جاذبه‌های اطراف از جمله باغ گیاه‌شناسی هم دیدن کنید روزهای آفتابی انتخاب بهتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *