کلیسای سامبا تفلیس

مردم گرجستان اعتقاد و علاقه قابل ملاحظه ای به دین و مذهبشان دارند و جزو قدیمی ترین اقوامی بوده اند که به دین مسیحیت روی آورده اند و گواه آن وجود بناهای مذهبی و کلیساهای قدیمی است که در سرتاسر نقاط گرجستان قابل مشاهده است. در ادامه این مقاله با جاذبه های دیدنی این کشور […]

کلیسای سامبا تفلیس

مردم گرجستان اعتقاد و علاقه قابل ملاحظه ای به دین و مذهبشان دارند و جزو قدیمی ترین اقوامی بوده اند که به دین مسیحیت روی آورده اند و گواه آن وجود بناهای مذهبی و کلیساهای قدیمی است که در سرتاسر نقاط گرجستان قابل مشاهده است. در ادامه این مقاله با جاذبه های دیدنی این کشور از جمله “کلیسای سامبا تفلیس” آشنا می شویم.

سفر به گرجستان و بازدید از جاذبه های آن

هنگام سفر به این کشور با تور گرجستان، چیزی که بیشتر از همه توجه همه توریست ها را به خود جلب میکند وجود بناهای مذهبی با معماری های زیبا و منحصر به فرد خود از زمان های مختلف تاریخی می باشد. اکثر این بناها به دلیل اعتقادات عمیق مذهبی مردم این سرزمین و اهمیت و احترام خارق العاده ای که برای دین شان قائل هستند در دل بهترین و زیباترین مناظر و بر روی کوه ها و تپه های پوشیده از مه ساخته شده اند که این عناصر ترکیب بسیار زیبا و خاطره انگیزی از طبیعت می سازید.

علاوه براین گونه از بناها شما همچنین شاهد بناهای مذهبی و کلیساهای زیبای فراوانی در نقاط مختلف شهری و مخصوصا در بافت های تاریخی شهر خواهید بود. یکی از این بناهای معروف و جذاب و دیدنی کلیسای سامبا در پایتخت گرجستان (تفلیس) میباشد. سامبا کلمه ای است به زبان گرجی و به معنی تثلیث (سه گانه) میباشد و آن اشاره به پدر، پسر و روح القُدُس دارد.

سفر به گرجستان و بازدید از جاذبه های آن

کلیسای سامبا، نگینی در قلب تفلیس

این کلیسای ارتودکسی به دستور اسقف اعظم گرجستان و به مناسبت دو هزارمین سالگرد میلاد حضرت مسیح ساخته شد و با ظرفیت 15000 نفر از بزرگترین کلیساهای جهان است. ارتفاع آن 97 متر است و به عنوان مرتفع ترین کلیسای جهان معروف است. این کلیسای بی نهایت زیبا مانند نگین درشتی در قلب شهر تاریخی تفلیس جلوه میکند و توجه هر بیننده ای را از همان بدو ورود به شهر می رباید و در همان لحظه وسوسه رفتن به داخل کلیسا و دیدن آن از نزدیک وجودتان را فرا میگیرد.

گنبد طلایی این بنا به گونه ای است که هم در شب و هم در روز می درخشد و شما در هر نقطه ای از شهر که باشید میتوانید آن را ببینید. مساحت کلیسای سامبا تفلیس 5 هزار متر مربع است. وارد کلیسا که میشوید سنگفرش های اطراف کلیسا توجه تان را به خود جلب میکند که از زیبایی خاصی برخوردار است. سامبا فقط یک کلیسا نیست بلکه مجموعه ای از چند کلیسا است. پنج کلیسا در طبقه ورودی واقع شده است و در طبقه زیرین آن نیز نه کلیسا قرار دارد.

هر آن‌چه که باید در مورد پل صلح تفلیس بدانید!

امکانات کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

از سال 1995 پروژه ی ساخت کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) شروع شد و ساخت این بنا تا سال 2004 میلادی طول کشید. این کلیسا که با شکوهی هر چه بیشتر ساخته شده است علاوه بر کاربری مذهبی به عنوان یک مکان گردشگری و زیارتی به شمار می آید. از آنجایی که کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) در پایتخت کشور گرجستان واقع شده است، غذاخوری ها، رستوران ها و کافه های زیادی وجود دارد که می توانید از این مکان ها نوشیدنی و خوراکی تهیه کنید و یا از مغازه های اطراف این کلیسا سوغاتی بخرید.

این کلیسا یکی از مکان های بسیار خوب برای گردشگران به شمار می آید. کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر برای بازدید باز است و شما می توانید در هر روز هفته از این مکان دیدن کنید ولی بهترین روز یک شنبه است.

امکانات کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

بخش های مختلف کلیسای سامبا

کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) یک مجموعه با بخش های مختلف است و این کلیسا دارای محوطه بیرونی، ساختمان اصلی، طبقات زیرزمینی و برج ناقوس است.

از جمله مکان های معروف و دیدنی کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات و کارگاه های آموزشی است. محوطه بیرونی کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) محیطی باز با فضای سبز و درختان بسیار زیاد است و در این ناحیه صندلی برای نشستن وجود دارد.

با ورود از دروازه های کلیسا گل های رز را در حیاط کلیسا می بینید و از حیاط کلیسا تا در های اصلی ورود به کلیسا راهی با ستون هایی سنگی در دو طرف قرار دارد که در بالای این ستون ها علامت صلیب حک شده است. ( شما می توانید محوطه بیرونی کلیسای سامبا تفلیس را به صورت رایگان ببینید.)

با ورود به ساختمان اصلی کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) می توانید محراب و ساختمان زیبا و سفید این کلیسا را ببینید و در این ساختمان شمع ها و جا شمع های زیادی وجود دارد که به مراسم مذهبی مسیحیان مربوط میشود و مجسمه ی عیسی مسیح از سراسر سالن به چشم میخورد که از چوب درست شده و در روبروی آن صلیبی وجود دارد که محلی برای خواندن دعا های مذهبی است.

برج ساعت تفلیس و ضرب‌ آهنگ افسانه‌ای‌ آن

طبقات زیرزمینی

در کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) در کل 9 کلیسا وجود دارد که 5 کلیسای آن در زیرزمین قرار دارند و این کلیسا ها بسیار زیبا هستند و تزئیناتی مذهبی دارند.موزه و اتاق کنفرانس نیز در این بخش وجود دارد و آثار نفیس و بسیار ارزشمندی مانند نقاشی ها و تابلو های نفیس، دست نوشته های مذهبی ‌، سنگ هایی از کوه صهیون و رود اردن و خاکی از بیت المقدس و کلیسای جورج در فلسطین در موزه ی این بخش وجود دارد.

برج ناقوس

در سمت چپ ساختمان اصلی و در محوطه بیرونی برجی دو طبقه وجود دارد و در این برج 9 ناقوس وجود دارد این قسمت یکی از زیباترین بخش های کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) است.

بخش های مختلف کلیسای سامبا

قوانین ورود به کلیسا اسمیندا سامبا

کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) مکانی مذهبی است که به علت نشان دادن ارادت و اهمیت زیاد مسیحیت در گرجستان ساخته شده است و این کلیسا علاوه بر اینکه به عنوان نوعی نماد برای گرجستان به شمار می آید به علت معماری فوق العاده زیبای این بنا مکانی گردشگری نیز به شمار می آید .به همین علت مسافران و گردشگرانی که راجع به این کلیسا اطلاعات کافی ندارند باید بدانند که ورود به این کلیسا قوانین خاصی دارد.

کلیسای اسامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) مکانی بسیار با ارزش و مهم برای مسیحیان گرجستان است و برای بازدید از این مکان داشتن پوشش مناسب بسیار مهم است. افرادی که پوشش مناسبی برای دیدن مکانی مذهبی ندارند اجازه ورود به این مکان را ندارند.

کلیسای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) این قوانین برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و دین مسیحیت و ارتدکس وضع کرده است تا گردشگران بتوانند فضایی معنوی تر، از بازدید از این مکان حس کنند. در کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) پوشش افراد بازدید کننده باید حتما مناسب باشد و لباس هایی با آستین های بلند و شلوار های بلند به طوری که کاملا بدن را بپوشانند استفاده شود.

قلعه ناریکالا، بنایی ایرانی در شهر تفلیس!

راه های دسترسی به کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

کلیسای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) در پایتخت کشور گرجستان تفلیس قرار گرفته و این کلیسا که در منطقه معروف و مهم آولاباری قرار گرفته است مسیر های زیادی برای دسترسی و دارد و شما می توانید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند ایستگاه مترو از این مکان دیدن کنید.

راه های دسترسی به کلیسا اسمیندا سامبا گرجستان

برای بازدید از کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) باید در ایستگاه مترو آولاباری پیاده شوید و بعد از گذر از خیابان و 13 دقیقه پیاده روی به این مکان برسید. از طریق ایستگاه اتوبوس نیز می توانید به کلیسای زیبای اسمیندا سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) برسید تنها کافی است سوار اتوبوس با خط های 91 و 122 شوید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *